1 Kilo Vermek, Zayıflamak için Kaç Kalori Yakmam Gerekiyor?

1 Kilo Vermek, Zayıflamak için Kaç Kalori Yakmam Gerekiyor?
30 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 3.444 kez okundu.

1 Kilo Verebilmek için Yakmanız Gereken Kalori Miktarı

zayiflamak1 kilo vermek için kaç kalori yakacağınız için net bir şey söylemek tam olarak doğru olmaz. Çünkü her besin öğesinin kendine göre ayrı yapısı bulunur. Kimi besinler daha çabuk ve kalıcı olarak yağ bezesi haline dönüşür. Kimiyse metabolizmanızda erir gider. Ortalama olarak tahmini bir rakam sorarsanız 1 kilo zayıflamak için yakmanız gereken kalori 7500 diyebiliriz. Temel gıdalar baz alındığında ortalama 7500 kalori sonucu çıkıyor.

Ancak 1 kilo vermekle 10 kilo vermek arasında bir fark yok. Yapmanız gerekenin ne olduğunu bilerek hareket ederseniz ve yakacağınız değil alacağınız kaloriyi hesaplarsanız işleri daha kolay bir hale getirmiş olursunuz. Vereceğiniz ilk öncelik beslenme alışkanlığınız düzenlemek olmalı. Beslenmenizi ne kadar düzenli ve dengeli hale getirirseniz o kadar sağlıklı kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda bu süre zarfında egzersizler sizi daha dinç tutarak kilo verme zamanınızı düşürecektir.

Yağ yakmanın en basit yöntemi egzersizlerle desteklenmiş bir beslenme programıdır. Beslenme alışkanlıklarını düzenlemeye başlayacağınız nokta ekmek ve şekerli ürünlerin tüketimini azaltmaktan geçiyor. Ekmeği ya hiç yememek ya da tahıl ve buğday ekmeği yemek mantıklı olabilir. Şekerli içtiğiniz sıcak içecekleri şekersiz içmeye özen göstererek şeker katkı maddeli kola, meyve suyu gibi ürünleri tüketmemeye özen gösterin. Bu sayede kalori alımını azaltmış olacağınız için daha çabuk kilo vermek mümkün olabilecek.

Kalori yakma konusu daha çok yaptığınız diyet ve egzersizden ziyade aldığınız besin öğeleriyle ölçülebilecek bir durum. Her gün fast food ile beslenen birine nazaran her gün salata yiyen biri aynı diyeti uygulayarak aynı zamanda aynı kaloriyi yakamaz. Çünkü fast food ürünler en çabuk yağa dönüşen ve yakılması en zor olan besinlerdir. Aldığınız vitamin, protein, karbonhidrat gibi besinler ayrı ayrı değerlendirilerek bir besin zinciri oluşturulmalıdır. Kaba taslak bir hesap yaparak örnek verelim.

Her gün 1 dilim pasta yiyen biri ortalama olarak 100 kalori alır. Bu aldığı kalori yağa dayalı olduğu için yüksek şeker içeriğinden dolayı vücudunda kalıcı olarak barınır. Bu kişi pasta yemeyi bıraktığında ortalama 40 gün sonra 1 kilo vermiş olur. Bu örneği hayatınızda zararlı olan tüm besinler üzerinde uygulamanız mümkün.

kilo-vermekKilo vermek için ne kadar kalori yaktığınızı kafanıza takmadan önce besinleri dengeli tüketmeye karar vermelisiniz. Her gün salata yemekte uygun bir diyet şekli değildir. Vücudun ihtiyaçları dahilinde beyaz et ve diğer besin öğelerinden tüketmeniz gerekecektir. Uygun bir biçimde sağlığınızı riske atmadan kalori yakarak kilo vermek için bir diyetisyene başvurarak güzel bir diyet programına sahip olabilirsiniz. Egzersizlerle desteklediğiniz bu diyet programı sayesinde sağlıklı bir biçimde ayda 2-3 kilo vererek ideal kilonuza kavuşmanız mümkün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hollywood 48 Hours İle Zayıflama
Hollywood 48 Hours İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
saglikli-saclar-icin-ne-yapmali
Saçı Dökülenlere Müjde

Kapat