13 Yaşındaki Gençler İçin Özel Çocuk Diyeti Listesi

13 Yaşındaki Gençler İçin Özel Çocuk Diyeti Listesi
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.551 kez okundu.

13 Yaşındaki Gençler İçin Özel Çocuk Diyeti Listesi

Hayatımızdaki en önemli ve değerli varlıklarımız şüphesiz ki çocuklarımızdır. Çocuklarımız ne yazık ki günümüzde büyük bir sorun haline gelen obeziteyle karşı karşıyadır. Özellikle fastfoodların çok fazla tüketilmesiyle bu sorun oluşmaya başlamıştır. Marketlerde satılan abur cubur yiyecekler de kilo alımında önemli bir etkendir. Çocukların kilo dengesini korumasına ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine aileler olarak en büyük yardım onlara rol model olmaktır. Beslenme alışkanlıklarımızı düzenleyip çocuklarımızı da sağlıklı bir şekilde yemek yemeye özendirmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde kiloyla birlikte gelen sağlık sorunları çocuklarımız için tehlikeli olabilir.

Okul çağındaki bir çocuğun beslenme düzeni nasıl olmalıdır? Öncelikle çocuklara kahvaltı etme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Kahvaltı günün en temel öğünüdür. Yapılan araştırmalar kahvaltı eden bir çocuğun gün içerisinde daha az abur cubur tükettiğini göstermiştir. Çocukların hareketsiz kalması da kilo alımını tetikleyen önemli unsurlardandır. Çocuklar kendilerine enerjilerini atabilecekleri rahat bir ortam bulabilmelidir. Burada ebeveynlere düşen görev çocuklarımıza bu imkanı yakalayabilecekleri aktivite ortamları yaratmaktır. Gün içerisinde almaları gereken protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminleri hesaplamalı, tabaklarına yiyecekleri kadar yemek konmalıdır.

 13 yaşındaki gençler için özel çocuk diyet listesi :

 -Sabah: süt veya taze meyve suyu, 1 yumurta, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 1 domates, 2 dilim tahıllı ekmek

 -Ara öğün : 1 kutu süt veya ayran, 1 dilim kek

 -Öğlen : 3-4 adet köfte, 5-6 kaşık sebze yemeği, yarım kase yoğurt, 1 dilim tahıllı ekmek

 -Akşam : 1 kase çorba, 5-6 kaşık sebze yemeği, yarım kase yoğurt, 2 dilim ekmek, salata

Unutmayın çocuklar her zaman sizi örnek alır. O yüzden sizlerde en az onun kadar hareketlerinize ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sizi örnek aldığı için bazı diyet programlarını birlikte uygulayabilirsiniz. Ona en iyi şekilde örnek olduktan sonra dengeli beslenme konusunda oldukça tecrübeli bir birey haline gelecektir.Birlikte her zaman iyi şeyler yapmaya çalışın, yürüyüşe çıkabilir, birlikte spor yapabilir ve eğlenceli spor aktivitelerine gidebilirsiniz.  Unutmayın hareket etmeyen herkes kilo alır, çocuklarınızla bol hareketli aktiviteli ve sağlıklı günlerinizin olması dileğiyle.. Sitemizi takip etmeye devam edin…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Cilt Kapatıcısı
Cilt Kapatıcısı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kalp-Krizi-Nedenleri
Kalp Krizi Nedenleri

Kapat