AFT Nedir Nelere Dikkat Etmek Gerekir

AFT Nedir Nelere Dikkat Etmek Gerekir
13 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.891 kez okundu.

AFT Nedir, Nasıl Geçer

  • AFT, ağız, dudak kenarlarında çıkan beyaz renkte pamuğa benzeyen bir rahatsızlıktır. AFT çok küçük olmasına rağmen ani bir dokunuş ile çok fazla acı ile kıvranmak zorunda kalabilirsiniz. AFT yüzünden birçok insan yemek bile yiyemez hale geliyor, bu da vücudun direncini düşürerek daha farklı hastalıklara yol açabiliyor.
  • AFT nedir diye bir tanımlama yapılabilse de tedavi yöntemleri hakkında net bilgiler yoktur, çünkü bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Birçok uzman muhtemelen bakterilerden kaynaklanıyor derler ama bunun ispatlanmış bir şeyi yoktur. Bazı ilaçlar denerek yarar sağlanmaya çalışılmıştır. Şimdi sizlere AFT oluşum nedenlerini ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlatacağım.
  • AFT çıkmasının ilk nedeni ağız içinde oluşan yaralardır. Bu yaralar dişinizin ağız içine delmesi, bir yere çarpma nedeni ile iç kısımda oluşan yaralar AFT’ye dönüşmektedir.
  • Ağzımızın içinde koruyucu tabaka vardır, asit içerikli çok fazla içecek ve yiyecek tüketirseniz (Aşırı tuzlu, baharatlı çerezler, turşu, patates kızartması gibi gıdalar) zamanla AFT ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Alerjisi olan kişiler, tüketmemesi gereken gıdaları yediği zaman AFT sıkıntısı ile uğraşabilirler.
  • Yoğun nane aromalı yiyecekler tüketildiğinde de bu tip rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca aşırı stresli ortamlarda veya az uykulu olunduğu zamanlarda AFT ile baş başa kalabilirsiniz. Bazı kişilerde psikolojik sorunlardan dolayı dudak ve dil ısırması tiki başlar, bu durum da AFT’yi tetiklemektedir.
  • AFT’nin henüz tam tedavisi çıkmasa da bazı ilaçlar ile iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz ya da çıkmadan önce fark edersiniz oluşmasını engelleyebilirsiniz. Yaranın oluşacağını hissettiğinizde eczaneden alacağınız Kenakort’a ile ağız içinde zayıflanan bölgeyi güçlendirebilirsiniz. Bu ilacı almadan önce doktorunuza başvurarak yan etkisi olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederim.
  • AFT genelde 8-10 gün içerisinde kendiliğinden geçer ama bu süre içinde acılı günler sizi bekler. Evde oksijen ve pamuk varsa batırın ve yaraya bastırın, birkaç saniye acı çekersiniz ama birkaç gün rahat edersiniz. AFT için diğer tedavi yöntemi de karbonat, su karışımından yapacağınız doğal kremi yaraya sürün, bu yöntemde acınızı bir süre hafifletecektir. Eğer AFT nedeni ile çene, yanak bölümünde şiddetli ağrılar baş gösterdiyse bir baz içerisine buz koyarak kompres uygulaması yapmanız faydalı olacaktır.
  • Eğer yediğiniz gıdalar içerisinde B vitamini içerenlerden yoksa bu hastalığa yakalanabilirsiniz. Bu yüzden rahatsızlık dönemlerinde bol miktarda B vitaminli besinler tüketmelisiniz. AFT için tam bir ilaç yok dedik ama kullanacağınız ilaçlar sayesinde ağrı ve acılarınızı azaltarak 10 günlük süreyi tamamlayabilirsiniz. Eczanelerde reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan ağız içine özel jel, krem ve haplar yer almaktadır. Bu ilaçları kullanarak AFT’nin 8-10 günlük geçme sürecinde rahat edebilirsiniz. Bu ilaçları her ne kadar kullansanız da yukarıda bahsettiğimiz gıdalardan uzak durarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hızlı Kilo Almanın Nedenleri
Hızlı Kilo Almanın Nedenleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
yeni sezon Yırtmaçlı Etek Modelleri
Yırtmaçlı Etek Modelleri

Kapat