Ahmet Marankı İştah Açan Besinler

Ahmet Marankı İştah Açan Besinler
5 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.461 kez okundu.

‘Uçak geliyor oğlum hadi aç ağzını.’ Çok kurdunuz bu cümleyi ama o ağız bir türlü açılmadı değil mi? Her gittiğiniz yerde başka çocukların ne kadar güzel yemek yediklerini görüp onların annelerine özenip keşke bizim kızda böyle iştahlı olsa diyorsunuz. Öncelikle bir hekime danışmanız da fayda var. Çocuğunuzun sindirim sistemi ile ilgili bir rahatsızlığı, akut enfeksiyonu, demir yetersizliği anemisi veya karaciğer problemi olabilir. Belki de damak tatlarını biraz değiştirip onları yeni tatlarla tanıştırma vakti gelmiştir. Ne dersiniz? İştah açıcı besinleri tanıyıp çocuğunuzun beslenmesinde bunları kullanarak işe başlayabilirsiniz mesela. Unutmadan iştah açıcı adı altında satılan hiçbir şurubun zararsız olduğu kanıtlanmamıştır. Doğal çözümler bulmakta fayda var.

Hadi anneler çocuklarımızın sindirim sistemini harekete geçiriyoruz. Karalahana mesela. Belki de evinize hiç girmedi. Ama artık girme zamanı. Yemeğini yapın, salatasını yapın, çorbasını, sarmasını. İlla Karadenizli olmaya gerek yok değil mi karalahana sevmek için?

Kerevizi kimler sever desem birçoğunuz çok kötü diyeceksiniz fakat belki de tam çocuğunuzun damağına layıktır. Patates yemeği yerine bu akşam kereviz yemeği yapın, hem değişiklik olur. Unutmadan çayını da deneyebilirsiniz.

Yaptığınız et yemeğinin içine azıcık koyduğunuz karaman kimyonu ve karabiber çocuğunuzun iştahını açacak kim bilir. O öğünü daha zevkle yiyecek bu baharatların sayesinde. Salatalar yapın rengârenk. Maydanozu, soğanı, teresi ve havucu bol olsun. Yemeklerden önce kaynamış havuç suyu içirmenizde de fayda var elbette.

Ayva ve ahududu kompostosu iştah açmak için çok iyi bir seçenek. Fakat yaban mersininden komposto olur mu demeyin. Bir deneyin. Çocuğunuz bayılacak.

Zencefilin çayını yapın mesela. Sadece iştaha değil, gaz, ishal, bulantı için de değerli bir besin. Kolayı değil de adaçayını sevsin sizin oğlan.

Enginarın tadını küçük yaşta öğrensin. Biber dolmasına âşık olsun. Okula giderken cebine jelibon değil de ceviz koyun. Bakalım o zaman iştahsızlığından eser kalacak mı? Çocuklarınız mirasınızdır unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
zayıflama-programı
En Garanti Zayıflama Programı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Saç Uzatıcı Yağ
Saç Uzatıcı Yağ

Kapat