Akciğer Kanseri Hakkında

Akciğer Kanseri Hakkında
18 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.055 kez okundu.

Akciğer Kanseri Hakkında

Akciğer dışarıdan oksijeni alıp kan dolaşımı ile vücudumuza ileten ve karbondioksitin kan dolaşımı ile dışarıya atılmasını sağlayan solunum organıdır. Akciğer birçok hücrelerden oluşur ve bu hücreler vücudun gereksinimi doğrultusunda bölünerek çoğalırlar. Çoğalan hücre her zaman gidişatın olumlu olduğunu göstermez. Çünkü bazı hücreler güçlü bir şekilde çoğalıp ve büyümeye başladıklarında kötü hücre olup kanseri meydana getirir.

Akciğer kanseri sağlıklı dokulara savaş açarak tahribat edip işleyişi bozar ve ölümüne sebep olur. Akciğer kan dolaşımında oksijeni sağlayan organ olduğu için ve artık kontrolsüz büyüyen kanser hücresi kan akımını engelleyip yeterli oksijen ihtiyacını karşılayamadığından birçok yakınmaları beraberinde rol gösterir. Nefes darlığı, göğüs kafesinde baskı ve ağrı, balgamlı ve kanlı öksürük, terleme, halsizlik ve iştah kaybı şüphe uyandıran sık şikayetler arasındadır. Bunun yanı sıra hiçbir şekilde kendini belli etmeden sinsice ilerleyen kan ve röntgen tetkikleriyle saptanan hasta grubu da vardır. Hastalık akciğerin küçük bir bölümünde saptanmışsa 1. Evre, lenf bezlerine sıçramışsa 2. Evre, akciğer içinde akciğeri saran zara, boşluğa ve bezelere yayılmışsa 3. Evre, diğer organlara dağılmışsa 4. Evre olarak adlandırılır. Tedavi aşamaları ise 1. Ve 2. Evrelerde kanserli doku operasyonla alınıp temizlenir. 3. Evre akciğer kanserinin tedavisinde radyoterapi ve kemoterapidir. 4. Evrede ise kemoterapi şiddetli yan etkilerin başlama süresini 3 ile 6 ay daha uzatabilir. Kesin Tedavisi yoktur. Sancılı ve ağrılı bir dönemdir.

Kanser bulaşıcı değildir. Tedavi sürecinde hastanın vücut fonksiyonları ilaçların etkisiyle hassaslaştığı için enfeksiyona açıktır. Hasta kendini dış etkenlerden korumalı vücut ortam ve beslenme temizliğine önem vermelidir. Kanserli hastanın dikkat etmesi gerektiği kadar her sağlıklı insan da sigara ve alkol tüketimini bırakmalı hatta hiç başlamamalıdır. Bazı meslekler de akciğer kanseri riskinde önemli rol almaktadır. Bunlar; asbest (bir silikat olan tremolitin değişmesinden oluşan, kırılmadan bükülebilen, ipek görünümünde lifli, ateşe dayanıklı bir mineral) içeren çalışma alanları  tekstil, çimento endüstrisi, izolasyon maddeleri ve boya alanında çalışanlar risk oranında yüksek değerdedirler. Yapay ve sentetik ürünlerden kaçınılmalı her soluduğumuz havanın kıymetini bilmeliyiz.

En önemli unsur bağışıklılık sistemimizi güçlü tutmaktır. Bunun için sigara içmemeli, stresten uzak durup bol bol gülümsemeli, çevre kirliliğine neden olmamalı, kanserojen olduğu bilinen kimyasal maddelerden uzak durmalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
goz-makyaji-trendleri
2016 Göz Makyajı Trendleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
B Vitamini
B Vitamini Nedir, Nerelerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

Kapat