Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz Diyeti Nedir?
22 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.537 kez okundu.

Akdeniz Diyeti Nedir?

 Fazla kilolarımız dan kurtulmak için birçok diyet türü denemekteyiz. Bu diyetler çoğu zaman bize olumlu katkı yapsa da, vücudumuzun ihtiyacı olan bazı ürünleri tüketemediğimiz için bazen de zararlı olabiliyor. Ama Akdeniz diyetinde hem her çeşit yiyeceği tüketebiliyoruz hem de fazla kilolarımız dan kurtulabiliyoruz.

Akdeniz diyeti adından da belli olduğu gibi içinde daha çok Akdeniz bölgesine ait besinleri barındırmaktadır. Bu diyet türünde lif bakımından zengin maddeler, vitamin ve minareller, sebzeler ve meyveler bol bol tüketilmektedir. Bu besinlerin yanında ekmek çeşitleri, kuru baklagiller, bol bol balık ve zeytinyağlı yemekleri de sıklıkla tüketebiliriz.

Yapılan araştırmalara göre özellikle Akdeniz diyeti yapan insanların daha uzun ömürlü olduğu, daha sağlıklı bir yaşam sürdüğü ve çeşitli kanser hastalıklarına karşı vücudunun daha dirençli olup hastalığı yendiği görülmektedir. Akdeniz diyeti kişinin düzenli ve dengeli beslenmesini sağlamaktadır. Örnek bir Akdeniz diyeti menüsü ise şu şekilde olmalıdır:

1.gün; Sabah kahvaltısında 1 dilim kepek ekmeği, 2 dilim yağsız peynir, 1 bardak az yağlı süt, domates, salatalık, 5 tane badem ve 1 adet elma olmalıdır. Öğle yemeğinde 1 tane simit ve biraz domates ve salatalık. Akşam menüsünde ise 1 porsiyon ızgara ve biraz mevsim salatası olmalıdır.

2.gün; Sabah kahvaltısında 1 dilim çavdar ekmeği, tuzsuz peynir, domates ve salatalık, 5 adet zeytin ve 1 tane kivi yemeliyiz. Öğle yemeğinde 1 adet sandviç, 1 porsiyon domates ve salata ile bir bardak ayran, akşam yemeğinde ise et sote ve mevsim salatası yemeliyiz.

3.gün; Sabah kahvaltımızda 2 dilim kepek ekmeği, biraz domates ve salatalık, yağsız ve tuzsuz peynir, 1 tane de elma tüketmeliyiz. Öğle menüsünde 1 adet sandviç, salatalık ve domates, 1 bardak ayran, akşam menüsünde ise kıymalı ıspanak, biraz yoğurt ve mevsim salatası tüketmeliyiz.

4.gün; Sabah kahvaltımızda 2 dilim çavdar ekmeği, 1 dilim yağsız peynir, 4 adet zeytin, domates, salatalık, 4 tane badem ve 1 adet elma, öğle yemeğinde 1 adet sandviç, 1 bardak meyve suyu ve biraz domates, salatalık, akşam yemeğimizde ise sebzeli tavuk ve biraz yeşil salata tüketmeliyiz.

Vücudumuz 4. günden itibaren diyet menüsüne alıştığı için bundan sonraki menüleri tüketmiş olduğumuz günlük menülere dikkat ederek oluşturabilir, bu diyeti 2 hafta sürekli devam ettirdiğimizde ise 7, 8 kilo verebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kol-inceltici-egzersiz-hareketleri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler
Kol İnceltmek için Yapılması Gereken Eegzersiz Hareketleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
ağız-kanseri
Ağız Kanserine Yakalanma Sebepleri

Kapat