Aletli Pilates Çeşitleri

Aletli Pilates Çeşitleri
3 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.601 kez okundu.

Aletli Pilates Çeşitleri

 Hayatımızda en eğlenceli, keyifli sporlardan biride pilatestir. Bundan 20.yy başlarında başlayan bu spor günümüzde hala devam etmektedir. Hatta en çok yapılan sporlardan biri olmuştur. Pilates yapılarak hem kilolardan kurtuluyor, hem de sağlıklı bir vücuda sahip olunuyor. Pilates yapmanın amacı karın ve sırt kaslarını çalıştırarak düzgün bir vücut sağlamaktır. Tabi ki de bunların yanı sıra alternatifleri vardır. Bunlar; denge, dayanıklık, güç, kontrollü hareketler, nefes akıcılık gibi alternatiflerdir. Bu alternatiflerin bazı özellikleri vardır. Nefes ile başlayalım. Pilates yaparken en önemli nefestir. Nefes alıp vermek de dikkat edersek hareketleri birleştirir, enerjiyi arttırır, vücutla zihni birleştiririz. Kontrollü hareketlerde ise dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar var. Aletli pilates çeşitleri ile hareketleri kontrollü bir şekilde denge de ve sakatlamayı önleyerek doğru uygulamayı gerçekleştiririz.

Pilateste önemli olan diğer bir unsur akıcı hareketlerdir. Hiçbir zaman hareketleri yaparken hızlı bir şekilde hareketler yapmayacağız. Yaptığımız hareketleri sırasıyla akıcılığıyla gerçekleştirmemiz gerekiyor. Pilates yaparak vücudumuza katkı sağlarız.

”Peki, aletli pilates çeşitleri nelerdir’’? Sorusunu cevaplandıralım. Pilateste aletler çok fazla sayıdadır. Aletler arasında ilk sıramızda Matwork var. Matwork genellikle alet kullanmadan yapılan pilates çeşitlidir. İkinci sıramızda aletli pilates var. Burada genellikle spor salonlarında kullanılan aletlerdir. Bunlar; barrel, trapeze table, cadillac gibi aletlerdir. Üçüncü sıramızda ise yardımcı aletler var. En kolayları ve en zevklileridir. Bunlar; pilates topu, pilates çemberi, pilates bantları, pilates ipleri gibi aletlerdir. Tabi bu aletler insanların vücut yapısına göre ve spor yapmaya uygun kişiler için ayrılır. Her insan kendi vücut yapısına göre tercih etmelidir. Yalnız pilates yaparak vücudumuza enerji yükleriz. Hem biz sağlıklı oluruz. Hem de sporu eğlenceli bir şekilde yaparız.

Pilatesin Amacı Nedir?

Pilates temel olarak karın ve sırt bölgelerinde bulunan kasların dengeli çalışmasını sağlayarak vücudunuzun daha düzenli olmasını sağlamaktadır. Bedene güç, denge, dayanıklılık, kordinasyon sağlamaktadır.

Buda 6 temel prensibe dayanmaktadır. Bunlar;konsantrasyon,merkezleme,kontrollü hareketler,nefes,akıcı hareketler,kesinliktir.Konsantrasyon bu aşamalardan en önemlilerinden bir tanesidir.  Sizlerde pilates yaparak vücudunuzun daha düzgün olmasını ve kaslarınızın daha gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Dukan Diyeti Kitabı
Dukan Diyeti Kitabı

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilde-dusman-besinler
Cilde Düşman Besinler

Kapat