Apandisit Nedir?

Apandisit Nedir?
9 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.104 kez okundu.

Apandisit Nedir?

Apandisit vücudumuzun karın sağ alt kısmında, bağırsak başlangıç bölgesinde kör bağırsağın ucundaki parmak şeklinde olan bir organımızdır. Uzunluğu genelde 6 ila 9 cm arasındadır. Vücuttaki tam görevi net olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sistemi ile alakalı olduğu bilinmektedir. Apandisit alınması durumunda her hangi bir fonksiyon kaybı görülmemektedir.

Apandisit; apandisin iltihabı anlamına gelir. Genellikle bu parmaksı organın kökünde oluşan tıkanma ile meydana gelir. Her yaşta görülme imkânı vardır. Genellikle 10 ila 30’lu yaşlarda daha sık karşılandığı gözlemlenmektedir.

Apandisit belirtileri ve şikayetleri şöyledir:

Apandisit belirtileri arasında en çokça görülen şikâyetlerin başında genelde karın bölgesinde yaşanan ağrılardır. Ağrılar göbek deliği çevresinde başlayıp ve karnın sağ alt bölgesinde yoğunlaştığı gözlemlenmiştir.

Ağrıya kusma, mide bulantısı, ateş, ishal ya da kabızlık, gaz sorunu sırt ağrısı gibi belirtilerde olacağı söylenebilir. Ağrı dışında görülen bu belirtiler her kişide ortaya çıkmadığı da olabilir. Apandis patlaması hayati önem teşkil eden, ciddi bir sağlık sorunu olduğu için bu bölgede meydana gelen ağrılara dikkat edilmeli ve de şiddetini yükselterek uzun süre devam eden ağrılar için sağlık kuruluşlarına gidilerek gerekli müdahale doktor kontrolünde yaptırılmalıdır.

Yaşadığımız ağrıların apandisit olduğunu nasıl anlarız:

Karnınıza hafifçe bastırın. Dokunmak bile özellikle karnın sağ alt kısmında ağrıya neden oluyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzu aramanız gerekir.
Karın bölgesine bastırıldığında bu bölgede normalden daha sert ya da daha şiş hissediliyorsa apandisit olması muhtemel bir durum olabilir.
Apandisit ağrısı olan süreçlerde yürümeniz zorlaşabilir. Ayağa kalkın ve yürüyün. Yürürken dahi acı hissediyorsanız apandis iltihaplanması olabilir ve vakit kaybetmeden tıbbi kontrole gidilmelidir.

Ek olarak fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrıyı hafifletiyorsa ağrı büyük bir ihtimalle apandis iltihaplanması olabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığı takdir de vakit kaybetmeden tıbbi müdahale gerekmektedir.

Apandisit şüphesi olan durumlarda ve bu durumların göz ardı edildiği durumlarda veya ilaçlarla geçiştirildiği durumlar son derece tehlikeli durumlarla sonuçlanabilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden uzman doktorlar tarafından tıbbi müdahale eşliğinde sağlık kontrolünden geçilmelidir. Son olarak sağlıkta acil yoktur ihmal vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sonbaharda-cilt-bakimi-nasil-yapilir
Kiehl’s Ürünleri ile Bakım

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sporla Zayıflama Yöntemleri
Sporla Zayıflama Yöntemleri

Kapat