Ayak Bakımının Püf Noktaları

Ayak Bakımının Püf Noktaları
28 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 1.871 kez okundu.

ayak-bakımı

Ayaklar, vücudumuzun bütün ağırlığını çekiyor. Büyük bir görevi üstlendikleri için ayak problemleriyle karşı karşıya kalabilir ve yürümemiz zorlaşabilir. Ayak ağrılarının artması aynı zamanda kalça, diz ve sırt ağrılarına da neden olabiliyor. Ayaklarımıza gerekli ilgiliyi ve bakımı gösterdiğimiz takdirde bu problemleri yaşamayacağız demektir.

ayak-bakımı-2
Ayaklarımızı sık sık yıkamamız gerekmektedir. Kendinize alışkanlık haline getirerek, yatmadan önce ayaklarınızı yıkayın. Eğer ki cilt üstünde kir kısımlar bırakırsanız, enfeksiyona maruz kalabilirsiniz. O yüzden her akşam düzenli olarak ayaklarınızı sabunlu suyla yıkamalısınız. Ayakları yıkamanızdan sonra başta ayak mantarının en kolay büyüdüğü yer parmak araları olmak üzere ayağınızın her yerini iyice kurulayın. Kurulama işlemini de tamamladıktan sonra nemlendirici ayak kremini dairesel hareketler ile ayağınıza sürün. Unutmayın, ayaklarınıza sadece ayak kremlerini kullanın. Vücut kremlerini kullanmak ayaklarda yaralar çıkmasına sebebiyet verebilir.
Ponza taşı ya da ayak törpüsü kullanarak ayağınızdaki nasırları ve ölü derileri belirli periyotlarda temizleyin. Ayak tırnaklarınızı keserken daima düz kesmeye özen gösterin. Yan kısımlarını daha kısa kestiğiniz zaman tırnak batması sorununu yaşayabilirsiniz.

ayak-bakımı-4
Ayakkabı alışverişinizi akşam saatlerine ayarlayın. Gün içerisinde ayak yorulacağı için şişer. Bu yüzden akşam saatlerinde ayak en büyük halini alır. Böylelikle ayağınızın en büyük halini aldığı zaman ayakkabınızı alırsanız ileri de sıkıntı yaşamazsınız. İş hayatınızda topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız, iş yerine gidene kadar daha rahat ayakkabı kullanabilirsiniz. Topuklu ayakkabı kullanımını azaltmaya dikkat edin. Hangi iş ile uğraşıyorsanız ona uygun bir ayakkabı modeli tercih edin. Örneğin ormanlık bir alana gideceğiniz zaman sandalet giymeyin.
Ayaklarınızın kokmasını engellemek için her gün çorap değiştirmeye özen gösterin. Otel banyoları, yüzme havuzları ve spor duşları gibi yerleri kullanacağınız vakit siğil ve ayak mantarı kapmamak için parmak arası terlik kullanın. Ayrıca belirtmek lazım ki parmak arası terliklerini de sürekli kullanmayın. Parmak arası terlikler ayağa destek sağlamadığı için ayak kemeri veya topuk kısmında ağrılar hissedebilirsiniz.

ayak-bakımı-3
60 yaş ve üzeri kişiler için ayak temizliği çok daha önemlidir. Yılların getirdiği yıpranma en çok ayaklarda hissedilir. Cildiniz incelir, ayaklar soğuğa dayansız olur ve eklemler sertleşmeye başlar. Yazımızın ilk başında da belirttiğimiz gibi vücudun bütün ağırlığını ayaklar taşıdığı için ayaklarınızın üzerinde durmakta zorlanabilirsiniz. Ayaklarınızda ağrılar hissetmeye başladığınız zaman ilk işiniz bir doktora görünmek olsun ve 6 ayda bir ayaklarınızı kontrol ettirin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
oturarak-gobek-karin-eritme-egzersiz-hareketleri
Oturarak Yapılan Karın-Göbek Yağları Eritme Egzersizleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
İsveç Diyeti
İsveç Diyeti İle Zayıflama

Kapat