Bademcik Taşları Nedir

Bademcik Taşları Nedir
5 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.828 kez okundu.

Bademcik Taşları Nedir

Tıp dilinde tonsillolith ya da magma adı verilen ancak halk arasında bademcik taşı olarak bilinen hastalık; bademciklerde ölü dokuların, hücrelerin, salgı ve yemek kalıntılarının birikmesi nedeniyle oluşur. Peki bu bademcik taşları nedir ve nasıl görünürler? Beyaz, sarı ve gri renkte olan bademcik taşları genel olarak pirinç tanesi büyüklüğünde olup; fındık büyüklüğünde olanlarına da rastlanılmaktadır. Her insanın bademcik yapısı bir değildir.

Bazı bademcikler daha derin veya cepli yapıda olduğundan bu tür bademciklerde yemek artıkları, ölü doku ve hücreler daha kolay birikebildiği için bademcik taşı oluşması da daha kolaydır. Ayrıca geniz akıntısı sorunu yaşayanlarda ve ağzı açık bir şekilde uyuyanlarda bademcik taşının oluşması daha kolaydır. Aşırı miktarda süt ürünleri tüketimi de bademcik taşı oluşmasını etkilemektedir.

Peki bu hastalığın belirtileri nelerdir? Genel olarak aşırı ağız kokusu, yutkunma sırasında ağrı hissi, boğazda yabancı cisim hissi, boğazın arkasında kötü tat veya kulağa akseden ağrılar bademcik taşı hastalığının başlıca belirtileri olarak söylenebilir. Ancak bazı hastalarda oluşan bademcik taşları herhangi bir rahatsızlığa sebep olmaz. Ve bu durumlarda herhangi bir tedavi de gerekmeyebilir. Bazı hastalar bademcik taşlarını dilleri yardımıyla çıkarabilirler. Ancak bademcik taşları hassas yapıda olduğu için bu yöntem bademciklerde  zorlanma ve hatta kanamalara dahi yol açılabilir. Ayrıca özellikle sabahları tuzlu ılık su ile yapılan gargara bademciklerde oluşan birikintileri temizleyebilir. Ağız ve diş sağlığına özen gösterilmesi, ağız gargarası yapılması, çürük dişlerin zamanında tedavilerinin yapılması da bademcik taşlarının oluşmasını engelleyici niteliktedir.

Bademcik taşları aşırı derecede büyümüş veya hastaya haddinden fazla rahatsızlık veriyorsa 3 farklı yöntemle tedavi edilebilir. Kürtaj Yöntemi İle Tedavi: Bademcik taşı tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir. Herhangi bir anestezi gerektirmez. Bu yöntemde bademcik taşları kürete ederek bademciklerden çıkarılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kondüsyon Bisikleti İle Zayıflama
Kondüsyon Bisikleti İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
zayiflama-ayakkabasi-ise-yariyormu
Zayıflama Ayakkabısı İşe Yarıyor Mu

Kapat