Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler
30 Ekim 2015 tarihinde eklendi, 1.693 kez okundu.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında daha kolay hasta olabiliyoruz. Daha güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanın yolu doğru ve kaliteli beslenmeden geçiyor. Gribal enfeksiyonlar, iltihaplanmalar ve virüslerden koruyan güçlü bir bağışıklık sistemi için mucize besinlerin etkilerinden yararlanabilirsiniz. Hastalıklara karşı daha dirençli olmak için işinize yarayacak, bağışıklığı güçlendiren besinler hakkında bir araştırma yaptık. Bu besinler arasında ilk sıralarda balık yer alıyor. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için, haftada 2 kez balık tüketmeniz gerekiyor. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren, enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruma sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirmek için şu besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Hasta olduğunuz dönemlerde de bu besinleri tüketerek daha hızlı iyileşebilirsiniz. Bu besinlerle güçlenen bağışıklık sistemi hastalıklar sırasında daha hızlı toparlanarak iyileşme süresini hızlandırmaktadır. İşte o besinlerden bazıları…

Et ve Et Ürünleri 

Protein yönünden oldukça zengin olan et ve et ürünlerinin yetersiz miktarda alınması, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Et, tavuk, balık ve diğer protein kaynağı baklagillerden günde 3-4 porsiyon tüketerek, her öğün mutlaka protein tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Sürekli aynı besini tüketmek yerine, protein kaynakları ve et ürünlerini farklı öğünlerde tüketebilirsiniz.

Yulaf

Değeri daha yeni yeni anlaşılmaya başlanan yulaf, sağlıklı beslenmek isteyen bir bireyin beslenme programında mutlaka yer vermesi gereken bir besindir. Tok tutucu özelliği ile bildiğimiz yulaf, kan şekerinin yavaş bir şekilde düzenlenmesini sağlamaktadır. Karbonhidratlar grubunda yer alan yulaf, lif ve B vitamini yönünden zengindir. Bunlara ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında da yer almaktadır.

Zerdeçal 

İltihap oluşumunu engelleyici özelliğe sahip olan zerdeçal, daha güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketmeniz gereken besinler arasındadır. Zerdeçalın çayını yaparak, her gün 1 fincan içebilirsiniz. Bu besin aynı zamanda, kötü kolesterolün düşmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Sarımsak 

Doğal bir antibiyotik olarak gösterilen sarımsak, düzenli olarak tüketildiğinde sizi hastalıklara karşı korumaktadır. Damar tıkanmalarını önleyen ve tansiyonu düşüren sarımsak da bağışıklık sistemini güçlendiren besinler listesinde en üst sıralardadır. Ancak sarımsak tüketim miktarı için mutlaka doktora danışmanızı öneriyoruz. Çünkü sarımsak tansiyonu düşürmektedir, bu nedenle düşük tansiyonu olan kişilerin fazla sarımsak tüketmeleri önerilmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilt-yenileyen-besinler
Cildin Yenilenmesini Sağlayan Besinler

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Bel Ve Sırt Ağrılarının Nedenleri
Bel Ve Sırt Ağrılarının Nedenleri

Kapat