Bakımlı Ellere Sahip Olmanın Yolları

Bakımlı Ellere Sahip Olmanın Yolları
10 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 6.137 kez okundu.

Bakımlı Eller için Yapılması Gerekenler

 • Bakımlı eller, her güzel bayanın sahip olmak istediği ve güzelliğin tamamlayıcı bir unsurudur. Bütün vücut bakımınızı yapar da ellerinizin bakımını ihmal ederseniz bütün güzelliğinize gölge düşürürsünüz. İnsan yaşlanmaya başladığı zaman ilk olarak elleri kırışır ve lekeler oluşmaya başlar. Bu durumda olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olabilir. El bakımı ne kadar önemli şimdi daha iyi anlamışsınızdır.
 • Bayanlar bakımlı ellere sahip olmanın sadece tırnakları düzelterek oje sürmekten ibaret olduğunu düşünebilirler. Tabi tırnak bakımı da önemlidir ama bu durum sadece uzaktan hoş görünür, birileri size yaklaştıkça ellerinizde çizgileri ve bakımsızlığı fark edebilir.
 • Hayat boyunca en aktif olarak kullandığımız organımız ellerimizdir. Çevrenin kirini, kullanılan ürün kimyasallarını sürekli ellerimiz taşır ve buda sizin bakımsız görünmenize neden olur.
 • Ellerinizde sürekli kızarmalar meydana geliyorsa bu cildinizin hassas olmasından kaynaklanabilir. Eğer ellerinizi yıkarken kullandığınız su fazla sıcak ya da aşırı soğuk ise bu ellerin kızarmasına neden olabilir. Bu nedenle ılık su ile ellerinizi yıkamanız daha yararlıdır. Ayrıca kan dolaşımındaki düzensizlikten dolayı da ellerde renk değişimleri yaşanabilir. Elleri hava değişimlerinden korumak için süt içerisinde 10 dakika bekleterek yumuşak ve bakımlı ellere sahip olabilirsiniz.
 • Cildi kuru olan kişilerin ellerinde sürekli çatlama oluşur, özellikle soğuk havaların yaşandığı dönemlerde çatlaklar iyice artmaya başlar. Cildi doğal olarak nemlendirerek çatlakları engellemek için zeytinyağını ellerinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Eğer zeytinyağı tek başına işe yaramazsa lasonil içerikli kremlerden kullanarak çatlamayı engelleyebilirsiniz.
 • Her sabah kalktığınızda ellerinizde çatlak ve kuruma oluşuyorsa eldiven ile yatmayı deneyebilirsiniz, tabi öncesinde cildinize uygun kremleri masaj yaparak gece bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Sürekli masaj yaparak diyorum, bunun nedeni de masaj sayesinde kan dolaşımını hızlandırıp ellerin sürekli canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bakımlı eller için uygulayacağınız yöntemler sadece bunlarla sınır değil. Şimdi sizlere birbirinden farklı el bakımı yollarından bahsedeceğim.
 • Aynı miktarda limon ve zeytinyağını karıştırarak ellerinize sürün, limon sayesinde ölü deriler atılır, zeytinyağı sayesinde de elleriniz yumuşar.
 • Doğal nemlendirici bal ile yüksek miktarda C vitamini içeren portakal suyunu karıştırıp ellerinize sürerek bakım yapabilirsiniz.
 • Elleriniz hassas değilse, alerji gibi sorunlar yaşamadıysanız; limon, domates suyu ve gliserini karıştırıp el bakımı için kullanabilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı limon suyu, gül suyu ve gliserini karıştırıp daha bakımlı ellere sahip olabilirsiniz.
 • Kış aylarında çatlayan elleriniz için 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı şekeri karıştırıp elinize sürün ve eriyene dek masaj yapın.
 • Ev işlerini sürekli olarak çıplak el ile yapmayın, kullandığınız temizlik malzemelerinde bulunan kimyasallar ellerde büyük tahribata yol açmaktadır. Ayrıca ellerinize sürekli oje sürmeyin, arada dinlendirin ki elleriniz ve tırnaklarınız çok yıpranmasın.
 • Bakımlı eller sahip olmak için kullandığınız kremlerden memnun değilseniz, doğal el kremi yapımı yazımızda kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif yer almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
göz-altı-morlukları
Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözümler ile Elveda

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dogal-yollarla-sac-rengi-acma-yontemleri
Doğal Yollarla Saç Rengi Açma

Kapat