Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler
12 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.779 kez okundu.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

 Baş ağrısı hepimiz için bir sorundur. Herkes baş ağrısı hissetmekte ve buna karşı önlem almak zorundadır. Kimisi ilaçlarla, kimimiz ise yediklerimizle bu ağrıları azaltabilir veya tamamen giderebiliriz. Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler ise şunlardır;

1-Salata: Baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri sıvı kaybıdır. Vücudumuzda oluşan sıvı kaybını salata ile kapatabiliriz. Ispanak yaprakları, marul ve çeşitli yeşilliklerden oluşturduğumuz salata vücudumuzun su ve lif kaybını yükselterek baş ağrımızı ortadan kaldıracaktır. Ayrıca kavun ve karpuz gibi sulu meyveler tüketerek te vücudumuzun sıvı kaybını önleyebilir ve baş ağrısından kurtulabiliriz.

2-Kahve; Baş ağrısını kesmenin en etkili yollarından biri de bir bardak kahve içmektir. Kahvenin içinde bulunan kafein uyarıcı bir madde olduğundan gün içinde daha konsantre olmamızı ve baş ağrısından kurtulmamızı sağlamaktadır.

3-Baharatlı gıdalar; Baş ağrılarının bir diğer nedeni ise mevsimlik alerjilerdir. Baharatlı gıdalar sünüs basıncını azaltarak baş ağrılarının oluşmasını engellemektedir. Özellikle içinde bol miktarda E vitamini olan kırmızı toz biber bu konuda bize çok yardımcı olmaktadır.

4-Süt; Kalsiyum eksikliği baş ağrısını nedenidir. Bu yüzden bol bol yoğurt ve süt tüketmeliyiz.

5-Tam tahıllı ekmek: Karbonhidrat eksikliğinden dolayı meydana gelen baş ağrısını doğal yollardan geçirmek için tam tahıllı ekmek tercih edebilirsiniz. Tam tahıllı ekmek vücutta aşırı su kaybını düzenlerken baş ağrısını ortadan kaldırmaktadır.

6-Badem: Özellikle bademin içerisinde bulunan magnezyum sayesinde damarlarınız daha rahat olacak ve migren, baş ağrısı gibi sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

7-Yoğurt: Kalsiyum deposu olan yağsız yoğurt baş ağrısı için tercih edilen gıdalar arasında yer alıyor.

8-Baharatlı yemekler:  Baharatlar baş ağrısında geçirici etkiye sahip besinlerden bir tanesidir. Özellikle Kırmızı biber baş ağrısı etkisini azaltmaktadır.

9-Susam: Kadınların en çok tercih ettiği besinler arasında yer alan susam içerisinde barındırdığı E vitamini sayesinde baş ağrısına birebirdir.

10-Ispanak: Tansiyonu düşürmesi ile bilinen ıspanak baş ağrısına iyi gelmesi ile birliktede bilinmektedir.

 Ayrıca baş ağrısına iyi gelen diğer besinler: Badem, mantar, patates, ekmek, muz, tam tahıllı ekmekler ve susam baş ağrılarına iyi gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Daha Çekici Olmanın 8 Yolu
Daha Çekici Olmanın 8 Yolu

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sonbahar Kış El Bakım Önerileri
Sonbahar Kış El Bakım Önerileri

Kapat