Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basura İyi Gelen Yiyecekler
16 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.879 kez okundu.

Basura İyi Gelen Yiyecekler

Kalın bağırsak içindeki toplardamarların, artan basınç nedeniyle yapısının genişlemesi ve anüsten dışarı çıkması olayına hemoroit denmekte olup bunun halk dilindeki ismi mayasıl yâda basur dur. Dışarı çıkmış damarlar genelde koyu kırmızı renkte olup damarların delinmesi sonucu kanamalar görülür.

   Neden oluşur?

En yaygın nedenleri; kabızlık ve buna bağlı olarak ıkınma durumları, düşük aktiviteli yaşam, alkol kullanımı, oturarak çalışılan meslekler, bağırsakta oluşan urlar, genetik faktörler ve bazı sporlar.

İç ve dış basur olmak üzere iki tipi vardır. Hastalığın seyri 4 evreden oluşur. Birinci evre kanama ve hafif acıyla başlayıp dördüncü evreye kadar şikâyetler giderek artar. Kanama ve hafif ağrı durumlarında iyi bir genel cerraha başvurularak durum tespiti yapılmalıdır. Gerekirse kalın bağırsakta tümörün var olup olmadığı da araştırılmalıdır. Cerrahi yöntemlerde % 100 yakın sonuçlar elde edilir. Tedavi edilmese tek başına kolon kanserine neden olabilir.

İyi bir beslenme tarzı ile basurdan korunmak yâda kurtulmak çoğunlukla mümkündür. Burada temel felsefe kabızlığı önleme amaçlı beslenmek olmalıdır. Katı ve sert gıdalardan çok, su ve lif oranı yüksek besinler tercih edilmelidir.

Peki, Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Listenin başında yoğurt ve kefir gelmektedir. Bu besinler probiyotik etkileri nedeniyle kabızlık ihtimalini azaltmaktadırlar. Diğer bir yiyecek grubumuz ise meyve ve sebzelerdir. Yüksek lif oranları ile sindirimi kolaylaştırıp kabızlığı önlerler. Ve tahıllar. Bu grup besinlerde yine yüksek lif oranları ile basur üzerine olumlu etkileri vardır

Kabızlığı Önlemek İçin Bitki Çayları

Kekik Çayı: Kabızlık için en etkili bitki çaylarından bir tanesi olan kekik çayı sayesinde kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kekik çayının diğer olumlu yönleri ise şu şekilde sakinleştirici etkisi, uyku bozukluğu tedavisine yardımcı olması ve idrar söktürücü olması.

Nane Çayı:  Nane çayı ise sindirime yardımcı olduğundan dolayı kabızlık ve gaz oluşumunu önlemektedir. Tuvalete çıkmanızda nane çayı sayesinde kolay olacaktır.

Rezene Çayı:  Ağır bir yemek yediğiniz zaman midenizde rahatsızlanma meydana gelebilir. Bu durumlarda rezene çayını tercih edebilirsiniz. Rezene çayı da bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Doğal Cilt Kremleri
Doğal Cilt Kremleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
smile-teeth-lips
İpana Luxe Perfection Beyazlatıcı Diş Macunu yorumlarım

Kapat