Bebeğin Çocuğun Erken Konuşması için Ne Yapmalı

Bebeğin Çocuğun Erken Konuşması için Ne Yapmalı
23 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 15.845 kez okundu.

Bebeğin Çocuğun Erken Konuşması için Neler Yapılmalı

 • Çocuklarımızın, bebeklerimizin erken konuşması için bazı eğitimlere önem vermemiz gerekiyor. Birkaç basit taktikle birlikte bebeğin erken konuşması kolaylıkla sağlanabilir. Şimdi sizlere çocuğunuzun erken konuşabilmesi içi neler yapılmalı bunlardan bahsetmek istiyorum.
 • Eğer bebeğinizin hızlı şekilde konuşmaya başlamasını istiyorsanız, yavaş bir şekilde konuşarak bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
 • Çevrenizde sürekli bebeklerin konuşmasını taklit eden birilerini görürsünüz, aslında bu çok iyi bir eğitimdir, çocuğunuz tuhaf şeyler mırıldanmaya başladığında aslında çevreden öğrendiği, bilinçaltına yerleşen şeyleri söylemek ister ama yaşı gereği sadece ses çıkarır.
 • Bebeğin erkenden konuşması için onun söylediği, mırıldandığı şeyleri siz de ona yavaş bir şekilde tekrar edin. Çocuğunuza ninni söylediğiniz zamanlarda kullandığınız cümleler zaman içinde bebeğiniz konuşmaya başladığında ona örnek olacaktır. Siz ne kadar düzgün, taneli ve net konuşursanız bebeğiniz de aynı şekilde düzgün konuşmayı öğrenecektir.
 • Aileler tarafından yapılan en büyük hata çok küçük yaşta bebeklerin televizyon karşısına geçirilmesi olduğunu düşünüyor. 3 yaşından önce televizyon karşısına geçirmek yerine zeka gelişimini sağlamak amacı ile resimli hikaye kitapları ile boyama defterleri almanız ve onu kullanmasını sağlamanız daha etkili olacaktır.

Bebeklerin Erken Konuşması için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bebeklerin erken konuşmasını her aile ister, bu yüzden çocuğunuza zaman ayırın ve onunla sürekli taneli şekilde konuşma yapmayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin adını ve belirli kelimeleri daha çabuk öğrenmesi adına, tatlım, canım yerine ona adı ile hitap etmeye çalışın.
 • Çocuğun erken konuşması için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de konuşma esnasında gözlerine bakmaktır. Üstünü değiştirirken, mamasını yerken, onunla sohbet ederken gözlerinin içine bakmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
 • Evde şarkı söylemeyi seviyorsanız bu bebeğinizin erken konuşması için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Yalnız, söylediğiniz şarkılar, konuşmalar anlaşılır olsun, çocuk daha çok küçük, nasıl olsa anlamaz diyerek hızlı, gereksiz ve anlam karışıklığı olan cümlemeler kullanmamaya özen gösteriniz.
 • Bebeklerin erken konuşabilmesi için onların dikkatinin dağılmamasını sağlayın, yani komik jest ve mimikler ile size bakmasını sağlamaya çalışın.
 • Çocuğun erken konuşması için verilen eğitimlerde yapılan hatalardan biri de yanlış bir kelime kullandığında ona sinirli bakmak, ses yükseltmek yapılan en büyük yanlıştır. Bunun yerine bebeğinizin yanlış söylediği kelimeyi güler yüzlü bir şekilde düzeltip yavaşça tekrar edin. Bir süre sonra o kelimeyi doğru şekilde söylemeyi başardığını görebileceksiniz.
 • Bebeğiniz bir şarkı mırıldanıyorsa siz de ona eşlik edin, o kelimeleri duysun ve söylemeye çalışsın, bebeğin çabuk konuşabilmesi için en etkili yöntemlerden biridir.
 • Ailelerin çocuklarında sevmedikleri şeylerden biri de aşırı soru sorulmasıdır. Düşünün, siz dünya üzerinde hiç görmediğiniz bir yere gittiniz, çevrenizde değişik eşyalar var, ne olduklarını merak etmez misiniz? Anne karnından çıkmış, dünyaya yeni ayak basan bir bebek de her şeyi merak ederek öğrenmek ister. Bu nedir, ne işe yarar, neden böyle gibi sorulara kesinlikle sinirlenmeyin. Bebeğin erken konuşması için sorduğu her soruya sabırlı bir şekilde cevap verin. Bebeğinize vereceğiniz cevaplar anlaşılır olsun, ona karşı gelirseniz bir daha soru sormaz ve öğrenme isteği kırılır, sonra okulda başarısız olunca neden böyle oldu? Diye dövünmeye başlarsınız.
 • Oyuncakların bir çoğu aynı tip ses ve konuşma yaparlar. Aslında bu durum bebeğin erken konuşması için yapılması gereken etkili yöntemlerden biridir. Bebeğiniz ile konuşma egzersizlere yaparak ona her daim katkıda bulunun.

Bebekler, Çocuklar Hangi Aydan Sonra Konuşmaya Başlar

 • Bebeğiniz genelde 9-10 ay içinde baba, dede ve anne gibi tekrar edilebilen cümleleri kolay söylerler. Aileler çocuklarına önce kendine hitap etsin diye yarışa girebilirler ki bu çok yanlıştır. Bebeğiniz b harfini daha kolay öğrenir, ba-ba tekrarlı ve daha kolay olduğu için öncelikle bu kelimeyi öğretmeniz çocuğunuzun erken konuşması için etkili olacaktır.
 • Bebeğiniz genelde 3-4 yaşına gelene kadar RaKeT kelimesinin ünsüz harflerini söylemekte epey zorlanacaklardır, bu yüzden onlara sürekli bu tür kelimeleri içeren ve komik taklitler yaparak dikkatini çekip öğretmeye çalışabilirsiniz.
 • Bebeğiniz konuşmasının ilk zamanlarında yani 9-10. Ayında ki bazıları daha erken ya da geç konuşabilmektedir. Ne bu, neden böyle gibi soruların ardından, 2-3 ay sonra da sizin sorularınıza cevap verecek duruma geleceklerdir.
 • Bebeğinizin konuşması 15 aydan sonra iyice düzelmeye başlar, belki de muhabbet edecek düzeye gelir, bu sizin yaptığınız erken konuşma egzersizlerine de bağlı.
 • Çocuğunuz .1.5 yaşına geldiğinde sevdiği, neşeli şarkıları tekrar eder, ritmik hareketlerle dans bile etmeye başlayabilir.
 • Bebeğiniz 2 yaşından sonra bir sürü kelime öğrenmeye başlar, ayrıca konuşulanların da yarısından çoğunu algılar.
 • Çocuğunuz 2.5 yaşını geçtikten sonra daha fazla öğrendiği kelimelerle beraber birçok kişi bebeğinizin konuşmasını anlar hale gelecektir.

Bebeğin Konuşması için Dua

 • Bebeğinizin konuşması çok geciktiyse, tıbbi yolları deneyip sonuç alamadıysanız bir de dua okuyarak bebeğinizin erken konuşmasını sağlayabilirsiniz. Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî ayetini 20 kere okuduktan sonra, 7 kez de Fatiha suresini okuyun. Okuduğunuz bu dualardan sonra yanınızda bulunan suya üfleyin, sonra bebeğinize üfleyin, ardından üflediğiniz suyu bebeğinize içirin. İlk etapta da söylediğim gibi, bebeğinizin konuşması geciktiyse fiziki, zihinsel, psikolojik etmenlerden meydana gelebilir, bu yüzden öncelikle hekime göstermelisiniz, Doktor çare olamazsa o zaman bebeğin konuşması için verdiğimiz dua’yı okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
İlaçla Zayıflama
İlaçla Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
30-yasinda-cilt-bakimi
30 Yaşında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kapat