Bebeğinizi Hastalıklardan Korumanın Yolları

Bebeğinizi Hastalıklardan Korumanın Yolları
21 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 158.087 kez okundu.

Bebeğinizi Hastalıklardan Korumanın Yolları

Biliyorsunuz ki yeni doğmuş bebeklerin bağışıklık sistemleri oldukça düşük seviyededir. Bundan dolayı mikropların ve virüslerin ona ulaşması ve zarar vermesi daha kolaydır. Bu yüzden alınması gereken bazı önlemler vardır.

Bu önlemler elbette en başta temizlik ve titizlikten geçer.İlk olarak kendi temizliğinize özen göstermelisiniz. Çok sık ellerinizi yıkamalı ve mikroplardan uzak tutmalısınız. Daha sonra evi mikroplardan arındırmalı ve temiz tutmalısınız. Bebeğinizi hasta olan insanlarla aynı ortamda bulundurmamalısınız ve bebeğinizin bulunduğu ortamda sigara içmemeli ve başka kimselere de içirtmemelisiniz. Aynı zamanda bebeğinizi düzenli emzirmeli ve çok sık şekilde solunum yollarını kontrol etmelisiniz. Çünkü bebekler burunları tıkalı olduğunda ağızlarından nefes almakta zorlanırlar bu nefes zorluğu da onların uykusunu ve beslenmesini etkileyebilir. Özellikle kış aylarında ise bebeğin olması gereken aşılar ile birlikte aile bireylerinin mutlaka grip aşısı olması çok önemlidir.

Çünkü bebekler kışları çok fazla üst solunum yolu rahatsızlığı geçirebilirler. Bunlardan ziyade bebeğin sıvı alımına çok dikkat edilmelidir çünkü bebeğinizin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir verdiğiniz sıvı ve besinler. Mesela bebeğiniz kabız oldu bu durumda yapmanız gereken birkaç ince detay vardır. Öncelikle sıcak eller ile bebeğinizin karnına masaj yapabilirsiniz daha sonra bebeğinizi bisiklet kullanıyormuş gibi ayak hareketleriyle bağırsaklarını hızlandırabilirsiniz. Eğer bebeklik çağını geçmiş ve daha fazla besin tüketmeye başladığı çağlarda ise bebeğiniz bu yöntemlere ona muz,ayva,pişmiş havuç gibi besinler yedirerek bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Bir diğer çözüm yolu ise ılık su dolu bir küvette bebeğinizi oturtmak bu ister bebeklik çağı ister biraz daha büyümüş olduğu dönemde olsun çok işe yarayacak bir yöntemdir. Ateş, burun akıntısı öksürük gibi her bebekte sıklıkla görülen ufak rahatsızlıklar bebekten çok anne ve babayı zorlar ve endişelendirir.

Ateş bebeğiniz solgun değil canlı ve hareketli ise korkulacak bir durum değildir. Burun akıntısı da genellikle ortamdaki pis hava kalıntılarından meydana gelen bir rahatsızlıktır yani her burun akıntısı nezle olmuş demek değildir. Öksürük ise çaresi nemli ortamlardır ancak sıklıkla devam ederse doktora götürülmesi önemlidir. Yani en önemlisi doktor kontrollerini aksatmadan yerine getirmektir sık kontrol olduğu zaman birazda titizlik ve temizle bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Bebek hastalıkları çok can sıkıcı olmakla birlikte eğer yeterli bilgi birikime sahipseniz sizin ve bebeğiniz için çile olmaktan çıkmakla birlikte ileride ona anlatacağınız tatlı anılardan ibaret olacaktır. Ancak bir bebek yetiştirmek gerçekten çok büyük emek ve fedakarlık ister.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hollywood 48 Hours İle Zayıflama
Hollywood 48 Hours İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Cilt Lekelerine Çözüm
Güneş Yanıklarına Neden Yoğurt Süreriz?

Kapat