Bel Korsesi Nedir?

Bel Korsesi Nedir?
18 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.186 kez okundu.

Bel Korsesi Nedir?

Dik durmak, gözleri ufukta, başı dik, karın içeri, göğüs dışarı… Eskilerin tabiri ile sağlıklı bir omurga ve kas yapısına sahip olabilmenin yegane kaynağı oklava yutmuş gibi sürekli dik durmak.

Ne yazık ki günümüz şartları göz önüne alındığında bunun çok da mümkün olmadığı görülmektedir. Gelişen teknoloji, değişen sosyoekonomik düzen ve beraberinde ki teknolojik değişim çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmiştir. Bel ve omurga rahatsızlıkları gününün neredeyse üçte ikisini oturarak geçiren, orta ve alt yaş grubunun sıklıkla karşılaştığı yoğun ağrılı hastalıkların başında gelmektedir.

Ağrısız, acısız ve aynı zamanda kolay bir tedavi yöntemi arayanların ise tercihlerini     bel korsesi olarak kullanmaları, cerrahi müdahaleleri en aza indirgemekle birlikte tedavi edici etkisinin olmadığı bilinmektedir. Korse kullanımında esas amacın . Kişinin ani hareketlerinde kas yapısına olabilecek zedelenmeleri önlemekle birlikte, kan dolaşımının hızlanmasına, dik durmasına, daha kolay ve uzun süre yürümesine, hareketlerin kısıtlı olmakla birlikte daha kolay yapılmasına olanak sağlar. Bel ve omurga rahatsızlıkları uzun süreli tedavi gerektiren çok meşakatli, aynı zamanda sabır isteyen bir rahatsızlıktır.

Korsenin tarihçesine şöyle bir göz attığımız zamanda karşımıza çıkan tablonun ilginç olduğunu söylemek mümkün. Korse, korse olmadan önce (günümüz tanımlamasıyla) kuşak, kemer, bel bağı, sıkma, vs. gibi isimler almıştır ve tarihi en az iki bin sene öncesine dayanmaktadır. Eski Türk ve yunan uygarlıklarında, Mezopotamya kültüründe ve Osmanlı boylarında sıkça kullanılan bel bağı – kuşak ya da günümüzdeki tabiriyle korse, eski uygarlıklarda tedavi amaçlı olmanın ötesinde erkek ve kadın da aksesuar amaçlı da kullanıldığı bilinmektedir.

Tekrar günümüze dönecek olursak Anadolu’nun kırsal kesimlerinde kuşak isimli bel bağının halen yaşlılar tarafından sıkça kullanıldığı görülmektedir. Bununla birlikte bilinçsiz ve uzun süreli kullanılan korselerin omurga ve bel rahatsızlıklarına neden olduğu da doktorlar tarafından sıkça dile getirilmektedir. Özellikle gece yatarken ya da duş alırken korse kullanımının ise küçük çaplı kazalara ve hafif yaralanmalara neden olabileceğini göz ardı etmemek lazım. Hani ne demiş eski insanlar ‘’Her Şeyin Başı Sağlık’’

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Akne ve Sivilcelerin Tedavisi
Akne ve Sivilcelerin Tedavisi

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Karatay Diyeti
Karatay Diyeti

Kapat