Bel Ve Sırt Ağrılarının Nedenleri

Bel Ve Sırt Ağrılarının Nedenleri
17 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.911 kez okundu.

Bel Ve Sırt Ağrılarının Nedenleri

İnsan vücudunu taşıyan en önemli iki bölgedir bel ve sırt bölgesi. Üst beden ve alt bedeni birbirine bağlayan omurga bel bölgesi ile kafatası arasında bir kemiktir . Sırt bölgesi Omur ve bu omurları birbirine bağlayan beş adet diskten oluşmaktadır.Eklem yerleri, eklem yerlerini destekleyen yumuşak dokuların oluşturduğu bölge sırt bölgesidir.Bacak sinirleri seksüel fonksiyonlar gaita,bacak duyuları ve idrar bölgesinin kontrollerini sağlayan sinirlerin oluşturduğu bölge ise bel bölgesidir.Günlük hayatta yaptığımız her hareket bu bölgenin sağlamlığı  sayesindedir.Oturmak,kalkmak,uyumak,yürümek kısacası yaptığımız bütün hareketler bu bölgeye bir basınç uygular. Bu yüzden hareketsiz kaldığınızı zannettiğiniz anlarda bile yorgunluk hissedebilirsiniz.

 

Bel ve sırt ağrıları gelişmiş toplumların en büyük sıkıntılarından biridir. Kalp hastalıklarından sonra bu iki bölge insanların en fazla şikayetle doktora gittikleri 2. bölgelerdir. Bu bölgelerde ki ağrıların başlıca sebepleri dik oturmama,yatma pozisyonlarının düzgün olmaması, egzersiz ve spor yapılmaması, bu bölge kaslarını geliştirememe fazla kilolar, sigara, ağır işler yapma ve çok fazla ağırlık kaldırılması sonucu oluşan disk kaymaları, yumuşak doku zedelenmeleri, bel fıtığı, kas zedelenmeleri, tümör, enfeksiyon, bel kayması, omurga daralması  gibi nedenlerle ortaya 2 tür ağrı çıkar. Akut ve kronik ağrılar. Akut ağrıları yaklaşık on ile on beş gün içerisinde ağrıların neredeyse kaybolması durumudur ve 20 günü bulmadan düzelir. Kronik ağrılar ise ciddi ağrılardır. Ağrı hafiflese de hiç dinmez. Kliniklere gittiğinizde her iki bölge ağrıları da günümüz teknolojisi ile tıbben belirlenir ve müdahaleleri mümkündür. Fakat ağır kaldırma ya da dik oturmama alışkanlıkları bulunan insanlarda disk kayması ya da disk zedelenmesi sebebiyle oluşan ağrılar her türlü müdahaleye rağmen tam olarak geçmemektedir. Genelde ağır kaldırmanın sebep olduğu fıtık ağrıları da kroniktir. Müdahaleler olmasına rağmen tam anlamıyla geçmemektedir. Tümörlerin oluşturduğu bel ve sırt ağrıları ise kabus gibidir. Kemoterapi ve ışın tedavileri tümörlerin giderilmesi mümkün fakat yumuşak dokulardan kök alan tümörler kendileriyle birlikte yumuşak dokuların da tedavi süresince zarar görmelerine neden olur.

 

Bu nedenlerden dolayı doktorlar stressiz bir iş ortamı, sırt ve karın kaslarının gelişimi tavsiye ediyorlar. Oluşacak rahatsızlıkların fizik tedavi gerektirdiği, fazla kilolardan kurtulma, sigarayı bırakma ve kas gevşeticilerin kullanılması gerektiğini hastalarına sık sık tembihlerler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
balin-cilde-mucizevi-etkileri
Balın Cilde Mucizevi Etkileri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
unlulerin-pratik-guzellik-sirlari
Ünlülerin Pratik Güzellik Sırları

Kapat