Beyaz Çay Nedir Faydaları Nelerdir

Beyaz Çay Nedir Faydaları Nelerdir
24 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 4.160 kez okundu.

Beyaz Çay ve Faydaları

  • Her geçen gün yeni bir bitkisel çay ile karşılaşıyoruz. Beyaz çay aslında bizler için çok yabancı değildir. Günlük düzenli olarak tükettiğimiz siyah çay ve zayıflamak için içtiğimiz yeşil çay ile aynı bitkiden üretilmektedir. Aynı bitkiden üretilen bu çayların tatları ve faydaları birbirinden farklıdır. Beyaz çay nedir? Beyaz çay, yapıldığı bitki olgunlaşmadan önce alınmaya başlar, bu bitki üzerinde beyaz tüycükler yer alır, bu yüzden ismine beyaz çay denir.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir

  • Beyaz çayın rafta durma süresi diğerlerine göre daha kısa olduğu için az alın ve paketlerin kapalı olmasına dikkat edin. Beyaz çay tadı değişik olduğu için deneme amaçlı birkaç bardak için, beğenirseniz almaya devam edin. Paketi açılan beyaz çay 3-4 ay içinde tüketilmelidir. Beyaz çay demlemek için kaynar su kullanılmaz, ocakta ısıttığınız suyu 5-6 dakika beklettikten sonra 1 tatlı kaşığı beyaz çay ekleyerek demlenmesini bekleyin. Kaynar su içine atılan beyaz çayın faydaları azalır ve lezzeti de kaçar. Beklettiğiniz su içine attığınız beyaz çayı da 8-10 dakika demlenmesini bekleyerek tüketebilirsiniz.

Beyaz Çayın Faydaları

  • Bitkisel çayların işleniş şekilleri farklı olduğu için faydaları da değişiklik gösteriyor. Yeşil çay, seneler boyu en yararlı çaylardan biri olarak biliniyordu. Beyaz çayın işlenme şeklinden dolayı içerdiği antioksidan daha fazla olduğu için yeşil çaya oranla faydaları da fazladır.
  1. Kanser: Çağımızın halen bir çözüm bulamadığı bu felaket hastalığın nedeni kanserli hücrelerin güçlenerek büyümesi ve vücudu ele geçirmesidir. Beyaz çay, bu oluşumu engelleyecek bileşenlere sahiptir ve düzenli tüketimle beraber kansere neden olan mikropların büyüyüp ilerlemesini engeller. Özellikle kanserden kurtulmuş kişiler tekrar risk altında olduğu için beyaz çay içmeleri önerilmektedir.
  2. Kalp Rahatsızlığı: Dünya üzerinde birçok insan kalp krizi nedeni ile yaşamını yitiriyor. Yapılan araştırmalara göre, beyaz çayın faydaları arasında kalp krizi riskini önlemesi de yer alıyor. Beyaz çay içerisinde yer alan kateşin, damarları genişleterek tıkanıklıkları engelliyor ve kan akışını düzene sokarak kalp krizi riskini azaltıyor.
  3. Cilt Bakımı: Beyaz çayı düzenli olarak kullanan kişiler, güneşin neden olduğu lekelerden korunduğu gibi stresi önlemesi sayesinde de, cildinizin kırışmasını ve kötü görünmesini önlemektedir.
  4. Kilo Verme: Zayıflama konusunda etkili çaylardan biri yeşil çaydır ama beyaz çay bir adım öne geçmiştir. Metabolizmayı hızlandırıp vücuttaki yağ birikiminin önüne geçerek kolay yoldan kilo vermeniz sağlıyor.

Bitkisel çayların yararları popülaritesini koruyor, bu yüzden Paraguay Mate Çayı Faydaları ve Yan Etkileri hakkında yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca, Yaban Mersini çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir yazımızda da yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
guzel-bir-cildin-sirlari
Cilt Türünü Belirleme Yolları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gri Haşema Mayo Modelleri
Haşema Mayo Modelleri

Kapat