Boğaz Ağrısına Çikolata

Boğaz Ağrısına Çikolata
9 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 3.391 kez okundu.

Kış aylarında boğaz ağrısı problemine karşı bir çok kişi çözüm aramaktadır. Herkesin karşılaşabileceği bir durum olan üst solunum yolu enfeksiyonu olan boğaz ağrısı sonucunda öksürük başlar, gözler ıslanır ve yutkunma da zorluk yaşanır. Bu sorun herkesin başına gelebilecek olan dönemlik hastalıklardır ve kısa sürer. Bu rahatsızlığı aşmak için genellikle pastil haplar, ballı limon ve sıcak çorbalar ile evde tedavi sürecine destek olunur.

Su dahi içerken tat alamadığımız bu acı durumda, konuşmakta dahi güçlük çekebilme durumları ne yazık ki gözükmektedir. Boğazda gıcık bir kaşıntı ve halsizlik durumu da işin cabasıdır…

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’ nın yaptığı araştırmalara göre bitter çikolata öksürüğü kesmede etken bir maddedir. Bitter çikolatanın içerisinde bulunan bileşikler sayesinde boğaz şikayeti olan kişilere karşı enteresan bir şekilde faydalı geliyor.Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta bitter çikolata içindeki teobromin maddesinin öksürüğü kestiği ve boğazı yumuşattığı gerçeğini ortaya koyarak, boğaz şikayetleri yaşayan kişilerin yüzünü güldürdü.

Fakat dikkat edilmesi gereken bir konu da, bitter çikolatayı marketten satın almadan önce üzerindeki şeker miktarı da araştırılarak alınmalıdır. Çünkü bitter çikolata boğazı yatıştırıp fayda sağlarken, fazla miktarda da şeker bulundurması vücut için zarara da neden olmaktadır. Bu yüzden bu ürünü satın almadan önce şeker oranı az olanı seçilmelidir. Bunun yanında, şeker oranı az diye de paket paket yemek doğru olmaz, her şeyin fazlasının zarar olduğu gerçeğini de unutmadan çikolata ihtiyacı tüketilmelidir.

Boğazı uyarıcı etkisi olan bu teobromin maddesinin, köpekler üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sayesinde de bir çok olumlu gözlem elde edilmiştir. Vücuda nörolojik olarak da katkı sağlayan bitter çikolatanın, fazla tüketildiği taktirde olumsuz bir nörolojik etki gözlemlenmemiştir. İshal ve kusma gibi durumlar dışında olumsuz bir yan etki reaksiyonu olmadığı için, yeterli miktarda tüketildiği taktirde çok faydalı bir besin olarak kabul edilen bitter çikolata boğaz ağrısı şikayeti olan kişiler içinde güzel bir seçenek olma özelliğini taşıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
pudra-nasil-surulmelidir
Pudra Nasıl Sürülür

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
256011
Karaciğeri En Çok Yoran Gıda…

Kapat