Boyalı Saçlar için Bakım

Boyalı Saçlar için Bakım
9 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 3.659 kez okundu.

Boyalı Saçlar için Bakım Önerileri

 • Günümüzde her bayan saçını boyuyor, çok nadir aile yapısında saçları yıpranmayan, dipleri beyazlamayan bayanlar varsa belki onlar yaptırmıyordur. Her tür saçın bakımı farklı olduğu gibi boyalı saçların da bakımı farklıdır. Saçlarınıza boya yaptırdıktan sonra özen göstermezseniz saçınız çok kısa sürede eski ve cansız görüntüsüne dönebilir.
 • Öncelikle boyalı saçların kalıcı olabilmesi için kuaföre gitmeden önce ya da evde, saçlarınızı iyice temizleyin. Buradaki maksat kir, toz değil, jöle ve diğer şekillendiriciler saçı matlaştırır ve tabaka oluşturur. Bu nedenle yaptırdığınız ya da yapacağınız boya diplere kadar işlemez ve buda kısa sürede etkisini kaybetmesine neden olur.
 • Genelde boya yaptıran bayanlar saçların dökülmesinden çok korkarlar ama boyanın saçları döktüğü pek rastlanan bir durum değildir. Tabi, çok kalitesiz ve kimyasalı yüksek oranlı bir saç boyası alırsanız o zaman ters etkiler ile karşılaşabilirsiniz.
 • Saçlarınızı boyarken her yerinizde boya lekesi kalıyorsa, saç diplerine ve cildinize krem sürerek boyaların tutunmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca bulaşan boyalar için pamuğa sabun veya kolonya sürerek temizleyebilirsiniz.
 • Bir de bazıları hazır saçımı boyarken kirpiklerimi, kaşlarımı da boyayım da ahenkli olsun diye düşünüyorlar ama sakın böyle bir şey denemeyin. 🙂 Kaşlarınız ve kirpikleriniz için formülize edilmiş özel ürünleri kullanın.
 • Eğer saçınıza kına yaptıysanız ve şimdi de boyamak istiyorsanız önce kınanın temizlenmesini bekleyin, kına oluşturduğu kalın tabaka nedeni ile boyanın tutmamasına neden olacaktır.
 • Saçlarınızı boyatmak istediğinizde kendi doğal saçınıza uygun bir renk seçin, belki bir ton açık rengi de olabilir. Çok farklı renkler seçildiği zaman cildiniz ile saçlarınız sanki uyumlu değilmiş gibi duruyor. Mesela önceden kumral saçlara sahip birini simsiyah saçlar ile görünce bir tuhaf oluyorsunuz, çünkü onun cilt tipine siyah gitmez. Bu yüzden boyada renk seçimlerine özen göstermeye çalışın.
 • Koyu renklerde bir boya tercih ettiyseniz ve saçlarınızın çok mat göründüğünü düşünüyorsanız boya akmasına karşı etkili şampuanlardan kullanmanız gerekiyor.
 • Bambaşka bir renk seçerek yeni bir kişilik yaratmak istiyorsanız öncesinde saç diplerinizi iyi temizlemeniz gerekiyor, kepek önlemeye yardımcı ya da çocuk şampuanlarından kullanabilirsiniz. Yalnız saçınızı boyattıktan sonra bakım için bu tür şampuanları tercih etmeyin, saç boyasının kısa sürede kaybolmasına zemin hazırlar.
 • Ben saçımı boyattım ama kepeklerden de kurtulmak istiyorum diyorsanız sirke kullanabilirsiniz. Ben şampuanımı kullanacağım diye ısrar ediyorsanız kepek önleyici şampuandan sonra saç boyasını koruyucu kremlerden kullanarak bakım yapabilirsiniz.
 • Saç kremi kullanarak bakım yapmak saç boyalarının uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olur fakat kremleri saçlarınıza uçlarına doğru sürerseniz bunun daha çok faydasını görebilirsiniz.
 • Özellikle yaz aylarında aşırı güneşten dolayı saçlarda yıpranma oluşur. Bu nedenle önceden önleminizi alarak saçlarınızı güneşe karşı koruyucu kremler ile bakım yapmalısınız. Ayrıca gezdiğiniz vakitlerde mutlaka şapka kullanın.
 • Boyalı saçlarda elektriklenme çok olacağı için saçınıza limon sürebilirsiniz ama asitli olduğundan boyanın ömrünü kısaltabilir.
 • Boyalı saçlara ayda 3-4 defa mutlaka nemlendirici bakım uygulayın ki boyaların ömrü uzun olsun ve her daim canlı görünsün.
 • Boyalı  saçlar için bakım yazımız hakkında kafanıza takılanları yorum ekle bölümünden sorabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Hamilelikte Düzenli Beslenme Önerileri
Hamilelikte Düzenli Beslenme Önerileri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Güzel Bir Vücut İçin
Güzel Bir Vücut İçin

Kapat