Bronşit Nedir?

Bronşit Nedir?
29 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.804 kez okundu.

Bronşit Nedir?

Bronşit, akciğerlere hava taşıyan bronş ya da bronşçuk tüplerinin içlerinde bulunan zarın zarar görmesi ya da iltihaplanmasıyla meydana gelen bir çeşit solunum yolu hastalığıdır. Genellikle kötü hava koşullarından oluşan bu hastalığın en önemli belirtileri derinden gelen şiddetli öksürükler ve sarı ya da yeşil renkte gelen balgamlardır. Bu hastalığın akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Akut bronşit, önemli sonuçları olan bir türdür. Bu tür kuru bir öksürük ve göğüs kafesinde oluşan ağrı ve sızılarla ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında, oluşan diğer belirtileri aşağıdaki gibidir:

Kuru bir öksürükle başlayan etki, zaman geçtikçe yoğun ve şiddetli bir hal almaya başlamaktadır. Bu halde genellikle öksürükle birlikte balgam meydana gelmektedir. Devamında ise öksürme etkisi azalmayıp arttığı süreçte, göğüs kafesinde ve karında ağrılar meydana gelmektedir. Yine zaman geçtikçe bu acıların etkileri, dayanılmaz derecelere gelecektir. Bazı kişilerde bu etki, bayılmalara kadar gitmektedir.

Solunum olayının gerçekleştiği her durumda hırıltılı sesler meydana gelir. Ve nefes daralmaları yaşanır.

Öksürükle beraber atılan balgamın rengi ilk başta şeffaftır, fakat hastalık ilerledikçe sarı ve yeşil renklerine dönebilmektedir. Buna bağlı olarak hastalığın yön değiştirmesiyle, zatürre ve akciğer apsesi meydana gelebilir. Ayrıca hastada ateş, üşüme gibi belirtilerde görülebilmektedir.

Kronik bronşit etkileri de akut ile aynıdır. Aralarında oluşan en büyük fark, kronik bronşit öksürüğü aylarca devam eder ve genelde her yıl aynı zamanlarda tekrar eder. Bir nevi alerjik reaksiyonlar gösterir.

Eğer hastalığınız 3 haftayı aşkın bir süre içinde geçmediyse, aksine etkilerini arttırdıysa acilen bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde iyileşme göstermemiş olan hastalığınız, daha tehlikeli bir hal almaya başlamış olacaktır. Bu hastalığa neden olan virüslerin kolay bulaşıcı özellikleri bulunmaktadır. Hasta biriyle yakın temasta bulunmak ya da hasta birinin ağzının değdiği eşyaları kullanmak, soğuk havalarda sıkı giyinmemek, hava kirliliğine ve kimyasal maddelere maruz kalınması, hastalığın oluşmasına yayılmasına neden olmaktadır. Çeşitli fiziki kontroller ve testlerle tespit edilen hastalığın, ilaçlı tedavileri gelişmiş düzeyde olmakla birlikte; geç kalınmış olan durumlarda hasta kaybedilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kontrolsüz Diyet Yapmayın
Kontrolsüz Diyet Yapmayın

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Yağ Yakan Bitki Çayları
Yağ Yakan Bitki Çayları

Kapat