C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?
11 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.939 kez okundu.

C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

C vitamini suda eriyen ve askorbatik asit olarak bilinen aynı zamanda bazı meyvelerin içinde de bulunan bir vitamin çeşididir. C vitamini vücutta antioksidan görevi görür ve hücreleri gelebilecek zararlara karşı korur. Mesela vücudun herhangi bir yerinde ki kollajane yaraların iyileşmesinde gerekli olan protein ihtiyacı C vitamini ile karşılanır. Aynı zamanda da vücudun bağışıklık sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnci arttırır.

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?    

c vitamini için en büyük kaynak sebze ve meyvelerdir. Peki hangilerinde bulunur?

  •  Narenciyeler (portakal, mandalina, greyfurt) veya bu meyvelerden sıkılmış meyve suları,  bunların yanında kırmızı-yeşil biberde ve kivide de yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır.
  •  Brokoli, çilek, kavun, fırında pişirilmiş patates ve domates gibi meyve ve sebzelerde de C vitamini bulunmaktadır.
  • C vitamini takviye edilmiş bazı yemek ve içeceklerde bu gruba girmektedir.

C vitamini için en iyi kaynaklar sebze ve meyvelerdir. Bu ürünlerin uzun süreli dolapta kalması sonucu veya uzun uzun pişirilmesi durumunda içindeki C vitamini özelliğini kaybederler.

Hangi Çeşit C Vitamini Diyet Takviyeleri Mevcut Bulunmaktadır?

C vitamini tek başına diyet takviyesi veya diğer besinlerin karışımı ile de mevcuttur ve çoğu multivitamin C vitamini ihtiva etmektedir.

Yeteri Kadar C Vitamini Alıyor muyuz?

Yiyecek ve içeceklerden çoğunluk ile ABD C vitamini almaktadır. Buna rağmen bazı grup ve durumlarda diğerlerine göre daha az C vitamini almaktadırlar.

  •  Özellikle sigara kullananlar veya sigara dumanına maruz kalanlardır. Çünkü sigara ile vücut hücreleri sabit radikaller tarafından oluşan tahribatı aşırı tamir edebilmek için daha fazla C vitaminine ihtiyaç duymaktadırlar.
  • Kaynatılmış veya koyulaştırılmış süt içenler. Çünkü inek sütünde çok az miktarda C vitamini vardır ve kaynatma esnasında bu vitamini ortadan kaldırırlar. İnek sütü 1 yaşın altındaki bebekler için ise tavsiye edilmemektedir. Zaten anne sütü ve bebek formülü yeteri kadar C vitamini içermektedir.
  • Yine limitli çeşitlilikte yemek yiyen bireyler.

Son olarak kanser, hemodiyaliz gerektiren böbrek hastalıkları gibi ölümcül sağlık koşulları olanlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
genclik-iksiri-limon-ve-sarimsak
Gençlik İksiri Limon ve Sarımsak

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Bronz Makyaj Nasıl Yapılır
Bronz Makyaj Nasıl Yapılır?

Kapat