C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?
11 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.285 kez okundu.

C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

C vitamini suda eriyen ve askorbatik asit olarak bilinen aynı zamanda bazı meyvelerin içinde de bulunan bir vitamin çeşididir. C vitamini vücutta antioksidan görevi görür ve hücreleri gelebilecek zararlara karşı korur. Mesela vücudun herhangi bir yerinde ki kollajane yaraların iyileşmesinde gerekli olan protein ihtiyacı C vitamini ile karşılanır. Aynı zamanda da vücudun bağışıklık sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnci arttırır.

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?    

c vitamini için en büyük kaynak sebze ve meyvelerdir. Peki hangilerinde bulunur?

  •  Narenciyeler (portakal, mandalina, greyfurt) veya bu meyvelerden sıkılmış meyve suları,  bunların yanında kırmızı-yeşil biberde ve kivide de yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır.
  •  Brokoli, çilek, kavun, fırında pişirilmiş patates ve domates gibi meyve ve sebzelerde de C vitamini bulunmaktadır.
  • C vitamini takviye edilmiş bazı yemek ve içeceklerde bu gruba girmektedir.

C vitamini için en iyi kaynaklar sebze ve meyvelerdir. Bu ürünlerin uzun süreli dolapta kalması sonucu veya uzun uzun pişirilmesi durumunda içindeki C vitamini özelliğini kaybederler.

Hangi Çeşit C Vitamini Diyet Takviyeleri Mevcut Bulunmaktadır?

C vitamini tek başına diyet takviyesi veya diğer besinlerin karışımı ile de mevcuttur ve çoğu multivitamin C vitamini ihtiva etmektedir.

Yeteri Kadar C Vitamini Alıyor muyuz?

Yiyecek ve içeceklerden çoğunluk ile ABD C vitamini almaktadır. Buna rağmen bazı grup ve durumlarda diğerlerine göre daha az C vitamini almaktadırlar.

  •  Özellikle sigara kullananlar veya sigara dumanına maruz kalanlardır. Çünkü sigara ile vücut hücreleri sabit radikaller tarafından oluşan tahribatı aşırı tamir edebilmek için daha fazla C vitaminine ihtiyaç duymaktadırlar.
  • Kaynatılmış veya koyulaştırılmış süt içenler. Çünkü inek sütünde çok az miktarda C vitamini vardır ve kaynatma esnasında bu vitamini ortadan kaldırırlar. İnek sütü 1 yaşın altındaki bebekler için ise tavsiye edilmemektedir. Zaten anne sütü ve bebek formülü yeteri kadar C vitamini içermektedir.
  • Yine limitli çeşitlilikte yemek yiyen bireyler.

Son olarak kanser, hemodiyaliz gerektiren böbrek hastalıkları gibi ölümcül sağlık koşulları olanlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gömlek bluz modelleri
Gömlek bluz modelleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Cilt Kuruluğu
Cilt kuruluğu olanlar nasıl bir nemlendirici kullanmalı?

Kapat