Cildi Yaşlandıran Faktörler Nelerdir ?

Cildi Yaşlandıran Faktörler Nelerdir ?
11 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.200 kez okundu.

Cildimiz iç organlarımız gibi dış etkenlerden korunan ve bir yapıda olmayıp iç organlarımızı koruduğu içinde önemli bir faktördür. Cilt yaşlanmalarının genetik etkenlere bağlı olarak yaşlanması genel bir kaide olsa da çevresel etkenlerde bu durumu tetikleyen ve hızlandıran en önemli birinci faktördür.

Deri iç organlardan farklı olarak hem iç hemde dış etkenlere maruz kalarak iç organlardan daha çok zarar görmektedir. İç organlar çevresel etkilerden deri sayesinde korunmakta olup hava şartlarının değişimlerinden etkilenmezler. Oysa deri hava şartları, nem, endüstriyel dumanlar, egzoz dumanı, sigara dumanı, kimyasal dumanlar gibi çevresel etkilere direk olarak maruz kalırlar. Bu durumun dışında birde vücuda gerekli olduğu kadar deriye gereken nemi sağlamak ve açısından da önemli olan suyun yeterli kullanılmaması da deriye gösterdiğiniz önem kadar oda size kendini yaşlanarak gösterir.

Cilt yaşlanması durdurulan bir durum değildir, yaşlanma yavaşlatılan bir durumdur. Deri iç organlardan farklı olarak hem iç hemde dış etkenlere maruz kalarak iç organlardan daha çok zarar görmektedir. İç organlar çevresel etkilerden deri sayesinde korunmakta olup hava şartlarının değişimlerinden etkilenmezler. Oysa deri hava şartları, nem, endüstriyel dumanlar, egzoz dumanı, sigara dumanı, kimyasal dumanlar gibi çevresel etkilere direk olarak maruz kalırlar. Bu durumun dışında birde vücuda gerekli olduğu kadar deriye gereken nemi sağlamak ve açısından da önemli olan suyun yeterli kullanılmaması da deriye gösterdiğiniz önem kadar oda size kendini yaşlanarak gösterir. Derinin yaşlanmasına %80 dış etkenlere maruz kalma olduğu yapılan araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir. Bu açıdan bakıldığında dış etkenlerden cildinizi korur gereken hassasiyeti gösterirseniz oda sizi mükafatlandırarak yaşlanmanızı durdurmasa da yavaşlatan bir etki gösterecektir. Cildin yaşlanmasını önlemek için alınacak tedbirlerin başında güneşin etkilerinden korunmak gelmektedir. Bu korumayı sağlamak için yaz kış her gün güneş koruyucu krem kullanılması, sigaradan uzak durulması, vücudunuzun direncini yani antioksidan seviyesini yükseltmek gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
mat-ruj-nasil-kullanilir
Mat Ruj Nasıl Kullanılır ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
mavi-anemon-cicegi-kremi-ve-yagi
Mavi Anemon Çiçeği Kremi ve Yağı

Kapat