Cildinizi Soğuktan Koruyun

Cildinizi Soğuktan Koruyun
1 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.931 kez okundu.

Olumsuz hava şartları sizin de bildiğiniz gibi bizleri olumsuz etkilemektedir. Keyifsiz, enerjisiz  hatta hasta olmamak için bir takım önlemler alırız. Aynı şekilde cildimizi korumak için bir takım şeyler yapma ihtiyacı da duyabiliriz. Yağlı cilde sahip olmayanların kış aylarında çok sık rastladığı, ciltte çatlama ve kuruluk en büyük problemlerinin başında gelir.

Soğuyan havaların etkisi ile derimizde meydana gelen değişimin sebebi, düşen vücut ısımız ve beraberinde terleyememe, kan dolaşımının yavaşlaması etkisi ile vücutta besleyici maddelerin azalması ve böylece cilt yüzeyinde de kuruluk oluşmaktadır. Hassas bir hal alan cildimizde çatlamalar ve pul pul olma gibi etkiler oluşur .

İşte bu yüzden biz de bir takım önlemler almalıyız. Bu önlemler çok ama çok basit olduğu için içinde bulunduğumuz şu kış aylarında canımızı sıkmadan hayatımıza devam etmeliyiz.

Sizinde kış aylarında cildinizde çatlama, kuruluk ve hassaslaşma oluşuyorsa cildin kurumasını engelleyecek olan yağlı sabun ve jeller kullanabilirsiniz. Cilt tipinize uygun vazelin ve gliserin içeren nemlendiricileri cildinize sürebilirsiniz. Ellerinize ve yüzünüze süreceğiniz bu maddeler sayesinde cilt tabakanızı soğuk hava etkisinden koruyabilirsiniz.

Cildinizde  kışın pul pul dökülmeler yaşanıyorsa peeling yapmalısınız ve düzenli olarak bu bakımı sürdürmeli, gece yatarken de nemlendiricinizi sürüp öyle yatmalısınız.

Özellikle bu kış aylarında musluk sularının da soğuk olduğunu biliyoruz ve bu yüzden ellerimiz üşümesin diye sıcak su açıp dakikalarca yıkama hatasına da düşebiliyoruz. Ama kuru olan ellerimiz bu işlemden sonra daha da kötü bir hale gelebiliyor. Hatta yüzümüz de öyle… Bu yüzden ılık su ile cildimizi temizlemeli ve gerekli ihtiyaçlarımızı kışın olabildiğince kısa tutmalıyız. Bu nedenle kişisel bakım işlerimizi çok uzun tutmamalıyız.

Bir diğer önemli unsur ise, kış aylarında beslenmemize daha çok önem vermeliyiz. Cildin gereksinim duyduğu vitaminleri bedenimizin karşılaması için özellikle omega 3 desteği almalıyız. Bunu gerek, yağlı balıklardan gerekse kapsül vitamin haplarından karşılayabiliriz. Ayrıca sebze meyveye ve tahıllı gıdalara da kışın daha çok ilgi göstermeliyiz. Böylece sağlıklı bir vücuda sahip olarak, cildimizi de soğuk hava şartlarından koruyabiliriz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
secrets of hair care
Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Bakım Maskeleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kış-güzelliği
Kış Güzelliğinin Sırları

Kapat