Çillerden Kurtulmak İçin Yöntemler

Çillerden Kurtulmak İçin Yöntemler
16 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.092 kez okundu.

Çillerden Kurtulmak İçin Yöntemler

Bir çok insan çillerden yakınırlar ve kurtulmak için çare ararlar. Çillerden kurtulmak için yöntemler nelerdir? Çiller nasıl oluşur ve neden çoğalır? Güneş ışınlarının daha dik olarak ve daha etkili gelmesiyle , cildimizin güneş ışınına maruz kalan bölgelerinde melanin pigmenti, ultraviyole ışınları soğurmakta etkisiz kalır ve buna bağlı olarak melanosit hücreleri daha çok melanin üretmeye başlar. Gruplaşmış olan melanosit hücrelerinin çevresinde birikmiş olan melanin pigmenti ise cildin dışından görülecek şekilde minik lekeler oluşturur ve bu lekelere çil adı verilir. Ancak çiller herkeste oluşmaz. Çillerin oluşumu daha çok genetik faktörlere bağlı olmakla, MC1R olarak adlandırılan bir genden kaynaklanmaktadır. Bu gen daha çok cildi açık renkli, kızıl saçlı ve renkli gözlü kişilerde bulunmaktadır. Cildimizde çiller belirginleşmeye başladıktan sonra, güneş ışının alınmaya devam etmesiyle birlikte, vücudumuzun savunma sistemi olarak melanin pigmenti üretimi arttığı için çillerin sayıları da gittikçe çoğalır ve daha önceden belirginleşmiş çillerin renklerinde bir koyulaşma olur. Bu yüzden çillerin çoğalmasını engellemek için güneş ışığından kaçınmak gerekir. Bu ne yazık ki çok mümkün olmadığı için mutlaka güneşe çıkarken yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu sayede cildimiz güneş kremi tarafından korunacağı için çillerin daha fazla çoğalması da engellenmiş olur.

Çillerden kurtulmak için yöntemler mevcuttur. Bunlardan ilk yöntemimizi anlatalım. İlk olarak maydanoz köklerini kaynatın . Daha sonrasında limon suyu ile karıştırın. Bu karışımla cildinizi sabah akşam silin.

Bir diğer yöntemimiz; 2 yemek kaşığı havuç suyuna 20 damla limon suyu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze günde 2-3 defa uygulayın . Karşımı yüzünüzde 20 dakika kadar bekletin. 20. dakikanın sonunda yüzünüzü yıkayın.

Çillerden kurtulmanın bir diğer yolu da domatestir. İlk olarak cildinizi güzelce temizleyin. Daha sonrasında az miktarda besleyici krem sürün. Ardından dilimlediğiniz domatesleri yüzünüze yerleştirin. 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Daha sonrasında maskeyi çıkarmak için bir parça pamuğu soğuk süte batırın . Elde ettiğiniz bu pamukla maskenizi çıkarın.

Bir diğer yöntemimiz ise 1 kaşık maydanoz ve bir kaşık balı karıştırarak cildinize uygulayın. 45 dakika kadar bekletin. Daha sonrasında cildinizi temizleyin. Son olarak anlatacağımız yöntem ; ayva çekirdekleri bir bardak suyun içinde 1 hafta boyunca bekletilir. 1 hafta sonunda jele dönüşen su geceleri temizleyici tonik olarak kullanılır.Çillerden kurtulmak istiyorsanız C vitamini içeren sebze ve meyveleri tüketmeyi ihmal etmeyin. Böylece cildinizi güneşe karşı korumuş olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
limon-sivilcelerden-kurtulma
Sivilceleriniz Hala Düzelmedi Mi ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
pembe Haşema Modelleri
Haşema Modelleri

Kapat