Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?
8 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.208 kez okundu.

Cilt bakımında önemli olan, kendi cilt tipinize uygun ürünleri seçip kullanmaktır. Cilt tipinize uygun ürünler kullanmadığınızda yüzünüzde sivilce, leke ya da siyah noktalar oluşabilir. Bu yüzden hem kış hem de yaz aylarında cilt bakımınızı ihmal etmemeli ve düzenli olarak yapmalısınız. Evde bile uygulayabileceğiniz kolay ve doğal işlemlerle cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Özellikle kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde yıpranan ve cansız cildinizi güzelleştirmenin birçok yolu bulunur.

Kuru Cilt Tipi İçin Bakım; Kuru cilt tipindeki kişilerin cilt yapısı genelde ince gözeneklidir. Bu cilt tipi, erken kırışıklık oluşmaya elverişlidir. Bu yüzden hassas bir cilt tipidir diyebiliriz. Kuru cilt yapısına sahip kişiler, bakım yaparken yağlı sabunlar kullanabilir, gliserin içeren nemlendirici ürünlerden faydalanabilirler. Sabahları sıcak bir suyla yüzünüzü yıkayabilir, daha sonra bu ürünleri kullanabilirsiniz. Sert sabunlar yerine yumuşak ve yağlı sabunlar kullanmalısınız ve genel olarak peeling ürünler kullanmamalısınız. Nem kaybını azaltmanız ve vücudun nem dengesini korumanız bu cilt tipi için çok önemlidir.

Yağlı Cilt Tipi İçin Bakım; Bu tip kişilerin gözenekleri kuru ciltlerle kıyaslandığında daha büyüktür. Yağlı cilt tipindeki kişiler en çok yüzlerinin parlamasından şikayet eder. Bu yüzden mümkünse yağ bazlı olmayan nemlendiriciler kullanabilirler. Yağlı görüntüyü engellemek için kullanılan pudralar da estetik açısından kötü duracaktır, bu yüzden cilt temizliğinize çok önem vermelisiniz.

Karma Ciltler İçin Bakım; Karma ciltlerde genelde T- bölgesi denen yer yağlıdır fakat yanak kısımları daha kurudur. T-bölgesine yapacağınız işlemler yağlı görüntüyü arttırabilir bu yüzden dikkat etmelisiniz. Makyaj esnasında ise su bazlı olan ya da yağsız fondötenler sizin için daha yararlı olur. Cildinizin farklı bölgeleri için sürekli farklı ürünler kullanmak da maddi açıdan sizi zorlayabilir. Bu yüzden daha uygun bir şekilde cilt temizliğinizi yapmalısınız. Yağlı ve kuru olan tarafı doğru analiz ederek yapacağınız işlemler, vücudunuzun daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
yazin-cilt-yuz-nasil-korunur
Yazın Cilt ve Yüz Nasıl Korunur?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
14
İçinizi Isıtacak Gıdalar

Kapat