Cilt Çatlakları Neden Olur? Bitkisel Ve Doğal Çözümler Nelerdir?

Cilt Çatlakları Neden Olur? Bitkisel Ve Doğal Çözümler Nelerdir?
14 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 2.614 kez okundu.

Cilt Çatlaklarının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

  • Cilt çatlakları en değerli giysimizin üzerinde yaşayabileceğimiz en büyük problemlerden biri. Özellikle zamanında önlem alınmayan ufak sorunlar zamanla başımıza büyük problemler açabiliyorlar. Cilt çatlakları ilk olarak kırmızı ve mor renkte çizgiler olarak ortaya çıkıyor. Eğer bu esnada müdahale edilmezse onarılması neredeyse imkânsız çatlaklara dönüşüyorlar. Henüz oluşum aşamasındayken uygulayacağınız doğal çözümler çatlakların giderilmesinde önemli rol oynayacaktır.
  • Özellikle karın ve göğüs bölgelerinde sıkça görülen cilt çatlaklarına bitkisel çözümler her geçen gün üretilmektedir. Bununla beraber uygulama biçiminiz ve sebeplerini bilmeniz sizi ileride yaşayacağınız büyük cilt problemlerinden alıkoyabilir.

Cilt Çatlaklarının Sebepleri

cilt-catlaklari-sebepleriCilt çatlakları genel görüşe bakılırsa sadece hamile kadınlarda görülür. Ancak bu inanış tamamıyla yanlış ve kulaktan doğma bilgilerin yayılmasından dolayı biliniyor. Çünkü günümüzde erkeklerde dahi cilt çatlaklarına rastlamak mümkündür. Aynı zamanda hamile kalmadan bu sorunlarla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın. Hamilelik sadece karın bölgesinde oluşan gerilmeden ötürü cilt çatlaklarını tetikleyici bir unsur olarak değerlendirilebilir. Cilt çatlaklarının nedenleri arasında gösterilen ve cildin orta bölümünde oluşan gerilmelere sebebiyet veren detaylar şu şekildedir.

  • Hormonsal değişiklikler
  • Kilo alırken ve kilo verirken yaşanan düzensizlikler
  • Genetik yapıdaki farklılıklar
  • Cildimizde zamanla oluşabilecek kolajen lif eksikliği
  • Kortizon tedavisinden dolayı görülen etkiler
  • Hamilelik
  • Ergenlik döneminin getirdiği fizyolojik değişimler
  • Vücut çalışmak ve kas yapısında oluşan değişimler

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer?

cilt-catlaklari-nasil-giderilirCilt çatlakları nasıl geçer sorusu son dönemlerin en popüler konularından birisi haline geldi. Çünkü günümüzde bu konudan şikayetçi çok fazla insana rastlamak mümkün. Bu noktada aslında biraz bilinçlenmek gerekiyor. Cilt çatlakları oluştuktan sonra onların giderilmesinden ziyade oluşmadan önce ya da oluşum aşamasındayken önlemler almak daha etkilidir. Zaten bir cilt çatlağını tamamen oluştuktan sonra tam anlamıyla ortadan kaldırmak estetik müdahale dışında pek mümkün değildir.

Başta cilt çatlaklarıyla savaşmadan önce bazı yaşam standartlarınızı kontrol altına almanız gerekecek. Örneğin en sık cilt çatlaklarından dem vuran insanları incelediğinizde diyet yapanları görebilirsiniz. Bu tamamen bilinçsiz diyet ve metabolizmayı zorlamakla alakalıdır. Yani kilo vermenin belli bir süreyi kapsayarak hem dengeli beslenme hem egzersizle olabilecek bir eylem olduğunu bilmemekle ilgilidir. Ancak genelde uygulanan diyetler şok diyet olarak bilinir ve kısa sürede çok kilo vermeyi amaçlar. Fakat bu diyetler genelde 10 günde verilen 5 kiloyu ayın geri kalan 20 gününde 10 kilo olarak geri almanızı da beraberinde getirir. Bu durumda hem diyete başladığınız kilodan daha fazlasını almış olursunuz, hem de estetik olmayan bir cilt çatlağıyla tanışmış olursunuz.

Cildin hem içerden hem dışarıdan beslenmesi bu noktada büyük önem teşkil ediyor. Günde belirtilen 1.5 litre su tüketimini kesinlikle uygulamanız gerekiyor. Bu cilt sağlığı içinde oldukça önemlidir. Bunun dışında cildinizin nem dengesini dışarıdan yapacağınız bakımla korumalısınız. Alacağınız duş sonrasında, ya da güneşlendikten sonra mutlaka nemlendirici kremlerle cildinize takviye yapmalısınız. Özellikle yaz aylarında suyun yerini alan alternatif içecekler suyun bünyeye kattığı değeri katmazlar. Kesinlikle günde 8-10 bardak aralığında su tüketmeye özen gösterin. Kuru ciltlerde egzama başta olmak üzere tüm cilt hastalıkların görülme riskinin iki kat daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla buna cilt çatlakları da dahil.

Ergenlik döneminde vücudumuz çeşitli değişimlere uğrarken A, C ve E vitaminleri önem kazanmaya başlar. Bu noktadan sonra yetişkinlik süremizce bu vitaminleri almaya özen göstermeliyiz. Lifli yiyecekler her zaman ilk tercihimiz olmalıdır. Ayrıca ne kadar çok düzenli egzersiz ve spor yaparsak o kadar cilt çatlağından uzaklaşmış oluruz. Cildimizin esnekliğini koruyabildiğimiz, nem dengesini sağlayabildiğimiz sürece cilt çatlaklarıyla uğraşmak zorunda kalmayız.

Cilt Çatlaklarına Bitkisel Ve Doğal Çözümler

cilt-catlaklarina-bitkisel-cozumCilt çatlaklarına bitkisel çözümler doğal yağlarla yapılan masajları kapsar. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var. Cilt çatlaklarına doğal çözümler arıyorsanız bunu çatlakların oluşum aşamasındayken uygulamanız gerekmektedir. Artık beyaz rengine kavuşmuş bir cilt çatlağınız varsa onun için doğal ve bitkisel anlamda bir çözüm bulabilmeniz oldukça zor.

Her mutfakta yer alabilen zeytinyağı çatlakları önlediği için bu konuda birinci malzememizdir. Diğer yağlara göre kıyaslarsanız daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Ama cilt çatlaklarına doğal bakım için çokta pahalı değil. En azından kimyasal cilt çatlağı ilaçlarıyla kıyasladığınızda oldukça ucuz olduğunu kendinizde fark edebilirsiniz.

Badem yağının nemlendirici etkisinin yanı sıra E vitamini yönünden çok zengin olması bu noktada büyük bir avantaj sağlar. Cilt çatlaklarında özellikle hamilelik dönemlerinin vazgeçilmez doğal ilaçlarının arasında yer alır. Hamilelik döneminde hem cilt çatlaklarının önlenmesinde, hem cildin nemlendirilerek E vitamini ile beslenmesinde kullanılır. Ayrıca kolajen ve elastin özleri sayesinde cildin bu değerlerini olabildiğince yüksek tutar.

Papatya ve Lavanta yağlarının birbiriyle karıştırılmasından elde edilen doğal nemlendiricide cilt çatlaklarında bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Uygulandığı noktayı hem nemlendiriyor, hem de onarıyor. Ayrıca sürekli olarak bu yağlar dışında misal zeytinyağı, kakao yağı ve buğday rüşeymi yağı gibi farklı yağlarla yapılacak masaj cildin daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Cilt çatlaklarının görünümünü en aza indirecektir.

Salistik asit içeriği ile enfeksiyonların giderilmesinin başrolü olan aloe vera ile zeytinyağını karıştırarak cilt çatlaklarında önemli gelişmeler kat edebilirsiniz. En etkili yöntemlerden birisi olarak bu hamileler başta olmak üzere birçok kadına tavsiye edilir. Yeni duyulan ve antitoksidan özelliğiyle büyük ses getiren üzüm çekirdeği yağı ise cilt çatlaklarına bitkisel çözüm alanında en yeni yöntemlerin arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
1 Ayda Kolayca 5 Kilo Vermek
1 Ayda Kolayca 5 Kilo Vermek

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
50-yas-ustu-bayanlarda-bakim
50 Yaş Üstü Bayanlarda Bakım

Kapat