Cilt Çatlakları Nedir ve Çatlak Tedavileri Nelerdir

Cilt Çatlakları Nedir ve Çatlak Tedavileri Nelerdir
11 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 3.610 kez okundu.

Cilt Çatlakları Nedir ve Çatlak Tedavileri Nelerdir

  •     Dünyada bu sorun her 3 bayandan birinde görülebilmektedir. Cilt çatlakları kişi için büyük bir tehdit oluşturmaz, sadece kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bu çatlaklar genelde aşırı derecede kilo almak ve vermek esnasında yaşanmaktadır, özellikle de hamilelik dönemi sonrasında sıkça görülen bir durumdur.
  •    Cilt çatlakları nedir? Dermis derisinin orta bölümündeki tabakanın yırtılması ile meydana gelir. Sağlık bir deride yüzde 80 oranında kollajen ve yüzde 4 oranında da elastik fiber bulunur. Kollejinin hasar görmesi ve elastik fiberin zarar görmesi sonucunda derinizin o bölümünü yokmuş gibi hissedersiniz. Cilt çatlakları, vücut geliştirme yapanlarda, hamilelerde, ergen kişilerde ve hormanel ilaç tedavisi gören kişilerde sıkça görülür. Vücudumuzun yağlı bölgelerinde deri çatlakları çokça görünür. Baldır, göbek, karın, kolun üst kısmı ve göğüs bölümleri cilt çatlaklarının en yaygın görüldüğü bölgelerdir. Hayati önem arz etmeyen bu sorun doğal yollar ile ya da profesyonel bir yardım ile kolayca giderilebilir.
  •    Çatlak tedavileri nelerdir? Doğal tedavi yöntemleri için; saf zeytin yağı, kakao yağı, E vitamini içeren besinler kullanılabilir. Son zamanlarda cilt çatlak tedavisi için kullanılan en yaygın yöntem fraksiyonel lazer yöntemidir. Uygulanan kişilerde 2-3 seans sonrasında ciddi derecede sorunların azaldığı görülmüştür. Tabi, bu tedavileri uygulamadan önceki dönemlerde koruyucu tedavi yöntemlerini uygulamak daha faydalı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.
  •    Çatlak için dermaterapi yöntemi; dermaterapi aleti üzerinde 192 tane iğne mevcuttur. Bu iğneler, cilt çatlağı olan bölgeye uygulanır ve bir santimlik bölgeye 300 adet delik açılır. Bu açılan delikler nedeni ile herhangi bir kanama meydana gelmemektedir ve bu delikler 20-25 dakika içerisinde kapanmaktadır.  Açılan bu delikler sayesinde hasarlı kollejenin yeniden üretilmesi sağlanmaktadır ve doku hücreleri de kendini yenilemektedir. Dermaterapi yöntemi nedeni ile vücutta oluşan kızarıklar ise 1-2 saat içerisinde ortadan kaybolmaktadır.
  •    PRP yöntemi ile çatlak tedavisi; bu yöntemde hastadan bir miktar kan alınır, alınan kandaki al yuvar ve ak yuvar ayrıştırılır, kalan zengin serumdaki kan iğneler vasıtası ile cilt çatlağı bulunan bölgeye enjekte edilir. Bu sayede kişinin kendi kanı ile hasarlı olan kollajen ve elastik fiberin yenilenmesi sağlanır. Bu yöntem ile birlikte lazer yöntemi de kullanılırsa daha erken sonuç alınabilmektedir. Bu tedavi için 1.5 ayda 3 seans uygulanmaktadır.
  •    Boya lazerli çatlak tedavisi: henüz yeni oluşmuş çatlaklarda başarı ihtimali fazladır, pulse lazer damar üzerine hücum eder ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Eğer koyu renk bir tene sahipseniz bu yöntem cildinizde leke oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tedaviyi seçmeden önce mutlaka Doktorunuzdan bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
beyonce-guzellik-sirlari
Beyonce ve Kate Moss Güzellik Sırları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
doğa-alerji-tedavisi
Alerji için Doğal Tedavi Yöntemleri

Kapat