Cilt Çatlakları Tedavisi İçin Bitkisel Yağlar

Cilt Çatlakları Tedavisi İçin Bitkisel Yağlar
29 Mart 2015 tarihinde eklendi, 5.182 kez okundu.

Cilt çatlakları, aşırı kilo alıp verme, doğum sonrası, veya farklı nedenler ile oluşur. Bitkisel yağlar ile cilt çatlağını önlemek en sağlıklı yöntemdir, şimdi size bu konudan bahsetmek istiyorum.

Estetik bütünlüğümüzü tamamlayan ve sosyal hayatımızı önemli ölçüde etkileyen cilt çatlakları kişilerin özgüven eksikliğine yol açmakta ve bu durum da birçok problemi beraberinde getirmektedir. Özellikle ergenlik dönemlerinde seyreden genç kızların en büyük problemlerinden biri olan cilt çatlaklarının tam olarak tedavisinin mümkün olmadığını söyleyen doktorlar tabii ki bitkisel destekleri düşünmeden bu türden kararlar verebiliyor. Genellikle uyluk, üst kol, karın ve göğüs bölgelerinde belirgin olarak görülen bu cilt çatlaklarına müdahale etmeniz gerektiği zaman dilimleri bu çatlakların ilk oluştuğu kırmızı olarak gözüktüğü evredir. Bu cilt çatlakları koyulaşıp belirgin bir görünüm aldıktan sonra müdahalesi çok zor olup kalıcı bir görünüme bürünecektir.

Cildi Tedavi Eden Bitkisel Yağların Listesi

Cilt çatlaklarına en iyi gelen bitkisel yağ badem yağıdır, içerdiği kolajen-elastin sayesinde cildi nemlendirdiği gibi çatlakları ortadan kaldırır.

Zeytinyağı, neredeyse her sağlık sorununa iyi gelen bitkisel yağlardandır, her ne kadar pahalı olsa da, birçok üründen ucuz ve sağlık şekilde cilt çatlağını önlemeye yardımcı olur.

Lavanta yağı ve papatya yağının karışımı ile cilt çatlaklarınızı azaltıp vücudunuzu nemlendirebilirsiniz, 5-6 damla karıştırmanız yeterli olacaktır.

Aloe Vera özlü birçok ürünü piyasada duyuyorsunuz, cildinizde oluşan ufak yaralar, izler ve  çatlaklar için de etkilidir. Hatta zeytinyağı ile karıştırırsanız daha etkili olur.

Antioksidan içeriği fazla olan üzüm çekirdeğinin yağını da cildinizde çatlakların giderilmesi için uygulayabilirsiniz.

Cilt Çatlaklarını Bitkisel Yolla Önlemek

Cilt çatlaklarınızı bitkisel yolla önlemek için gerekli olan ön koşul bu çatlaklara erken müdahale edilmesidir. Artık beyazımsı bir renk alan çatlaklarda bitkisel çözümler pek de olumlu sonuçlar vermeyebilir ancak kesinlikle bu yöntemin hiçbir zararı dokunmaz. Cilt çatlaklarınıza bitkisel çözüm ararken ilk başvuracağınız ürün bitkisel yağlar ve bu yağlarla yapılan masajlar olacaktır. Erken müdahale ettiğiniz çatlaklara düzenli bir şekilde masaj yaptığınız takdirde kırmızı renkli olan ve ileride büyük problemlere yol açabilecek olan çatlakları tamamen yok edebilir ve estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Cilt Çatlakları Neden Olur

Cilt çatlaklarının ortaya çıkmasına neden olan belli başlı faktörler vardır. Normalde sadece hamile kadınlarda çatlak oluşur diye yanlış bir görüş vardır ancak bu kesinlikle doğru değildir. Çatlaklar genellikle hamile kadınlarda olmakla birlikte bazı erkeklerde de gözle görünür biçimde kendini gösterebilmektedir. Genelde vücut çalışan erkeklerde oluşan bu çatlaklar derinin orta tabakasının yırtılıp zarar görmesiyle ortaya çıkan fiziki görünüş değişiklikleri olarak tanımlanabilir. Ergenlik dönemlerinde hormonal değişimlere maruz kalan kişilerde de çatlak oluşma riski diğer kişilere oranla daha yüksektir. Sık sık kilo alıp veren insanlardaki karın hareketlerinden dolayı da çatlak oluşumu bariz bir şekilde kendini belli etmektedir. Kortizon tedavisi gören belli başlı hastalarda da çatlak görünümleri ortaya çıkmakta olup bu tip çatlaklara erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Genetik faktörler de az da olsa çatlak oluşumuna meydan verebilmektedir.

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Cilt çatlaklarının ortaya çıkmadan önce önlenmesi ortaya çıktıktan sonra kurtulmaya çalışmaktan çok daha mantıklı olacaktır. Cildi nemli tutarak, beslenme alışkanlıklarınızda iyileştirmeler yaparak, günde 8-10 bardak su içerek bu çatlakların önemli ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Farklı bilgiler almak istiyorsanız Cilt Çatlakları Nedir, Tedavisi Nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Gül Suyu Maskeleri
Gül Suyu Maskeleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
yuz-sarkmasini-onlemek-icin-maskeler
Yüz Sarkmasını Önlemek için Maskeler

Kapat