Cilt kuruluğu olanlar nasıl bir nemlendirici kullanmalı?

Cilt kuruluğu olanlar nasıl bir nemlendirici kullanmalı?
12 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.003 kez okundu.

Cilt kuruluğu olanlar nasıl bir nemlendirici kullanmalı?
Kuru cilt yapısına sahip kişilerde cilt kuruluğu problemine yaygın bir şekilde görülmektedir. Özelliklede yaş ilerledikçe cilt yağ ve nem kaybı yaşar.  Eğer böyle bir probleminiz var ise önce doktora gitmenizde fayda vardır. Yine kendiniz nemlendirici kremler veya losyonlar kullanabilirsiniz. Zaten hafif bir cilt kuruluğunuz varsa nemlendirici losyonlar yeterli olacaktır. Kuru cilde sahip olanlar her banyo sonrasında vücut losyonu veya vücut yağını mutlaka kullanması gerekmektedir. Fakat cildi kurutmayan ph değeri vücudun ph derecesine yakın olan jelleri tercih etmelidirler. Ergenlik döneminde çıkan sivilceler her gencin sorunudur. Bu dönemlerde istenilen herhangi bir nemlendiriciyi kullanabilirler. Fakat eğer yüz çevresinde kuruluk hissediyorlarsa üzerinde “gözenekleri tıkamaz” ibaresi olan nemlendiricileri tercih etmelerinde fayda vardır. Yine cildinizde zarar görmüş yerler varsa çay ağacı yağınıda deneyebilirsiniz. Çay ağacı yağının antiseptik özelliği bulunur.  Erişkinlik dönemlerinde yaşanan cilt kuruluğu durumuna göre nemlemdiricisi değişiklik gösterir. Çok yoğun bir cilt kuruluğu varsa yoğun vazelin tarzı nemlendiriciler tercih ederken hafif ve orta derece cilt kuruluğuna sahip olanlar losyon tarzı nemlendiricileri tercih etmelidirler. Genel olarak nemlendiricilerin içinde vitaminler besleyici yağlar omega3 omega6 pantenol ve E vitamini gibi maddeler cilt sağlığı açısından faydalıdır.

CİLT KURULUĞU İÇİN DOĞAL YÖNTEM

Malzemeler

  • Avakado
  • Yarım limon suyu

Hazırlanışı

Cilt kuruluğu için en etkili çözümlerden bir tanesi de Avokadodur. Yarım bir avokadoyu alarak ve üzerine limon suyu damlatarak ezin ve krem kıvamına gelene kadar bu işlemi yapın. Daha sonra cildinize güzelce sürün ve bu şekilde 20 dakika boyunca bekletin, daha sonra ılık su yardımı ile cildinizi durulayın.

Uyarılar

Cilt kuruluğunun asıl sebebinin ne olduğunu kesinlikle iyi bilmelisiniz. Cilt kuruluğunun asıl sebebi içsel hastalıklarından olacağı gibi dış etmenlerden olumsuz ava koşullarından ve kullandığınız kozmetik ürünlerden de oluşabilir. Vitamin eksikliklerinin de cilt kuruluğuna sebebiyet verdiği bilinmektedir. En uygun tedavi yöntemini bulmanız için cilt kuruluğunuzun asıl sebebinin ne olduğunu iyi bilmeniz gerekmektedir. herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadan ve ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
vucudumuzdaki-kasinti-nedenleri
Vücudumuzdaki Kaşıntı Nedenleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
pratik-güzellik-sırları-3
Pratik Güzellik Sırları

Kapat