Cilt Türünü Belirleme Yolları

Cilt Türünü Belirleme Yolları
6 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.669 kez okundu.

cilt-türü-belirleme

Uygulayacağınız ürünler ya da bakım yöntemleri doğru seçim yapılmadığında ya zararlı etki oluşur ya da etkisiz kalırlar. Örnek vermek gerekirse, kuru cilt yapısı için önerilen nemlendiricileri yağlı ciltte kullanırsanız daha fazla yağlanma ile karşılaşabilirsiniz. Ve ya karma cilt yapısına sahip kişiler hem yağlı hem de kuru cilt için önerilen ürünleri kullanmanması gerekirken tamamıyla kullanılması halinde cildin bir bölgesi için çözüm olabilecek krem tam tersi diğer bölgeyi tahriş edebilir.

cilt-türü-belirleme-3
Yağlı Cilt Belirleme
Canlı ya da bir diğer deyimle besili hücreler cildin dış yüzeyinde bulunduğu için cilt parlak görünür. Bunun sebebi ise gözeneklerin sıklığı, çokluğu ve sebum salgısının dış hücrelerde daha fazla olmasıdır. Cildin yağlı olup olmadığı parmak ve tırnak yoluyla tespit edilebilir.

cilt-türü-belirleme-2
Kuru Cilt Belirleme
Genel de donuk ve solgun görünüme sahiptir. Derinin altındaki bezleri, sebum salgısını dış yüzeye az miktarda ulaştırdığından deri kırılgan ve ince bir yapıya bürünür. Sebum salgısının dış yüzeye çok gelmemesinin sebebi, gözeneklerin seyrel olması ve deri altındaki bezlerin salgıyı az yapmasıdır. Kuru cilt yüzeyi, kaşıntı ve çatlaklığa hassastır. Böylelikle kanama ve yaralanmalar çok fazla görülür. Kuru cilt yapısına sahip olan bayanlar dikkat ederse duş aldıktan sonra kızarıklıklar meydana gelir. Bunun sebebi ise az miktarda olan deri üstü koruyucu yüzeyin uzaklaşması ve deterjanlara karşı ufak çapta alerjidir.

cilt-türü-belirleme-4
Karma Cilt Belirleme
Kuru ve yağlı cildin aynı anda görüldüğü bir cilt türüdür. T bölgesi olan tanımlanan alından ve burundan çene kısmına kadadar olan bölge yağlıdır. Yanak kısımları ise genellikle kurudur. Farklılık gösteren bu bölgeler, birbirlerini kısmen bulaşma ve taşınma yoluyla tamamlasalar da bu yeterli olmuyor.

cilt-türü-belirleme-5
Normal Cilt Belirleme
Cilt türleri arasında en mükemmel olanı diyebiliriz. Gözeneklerin ve sebum salgısının dengeli olduğu, sivilcelerin normal miktarda görüldüğü cilt türüdür. Cilt hafiften pembemsi bir renge sahiptir. Bu cilt türünde bakım için yalnızca rutin temizliğe özen gösterilmesi yeterlidir.
Cilt türlerini yalnızca 4 kısımla sınırlandıramayız. Bütün cilt türleri kendi içerisinde derecelere ayrılmaktadır. Böylelikle kullanacağınız bakım ürünleri özenle seçerek cilde zarar vermemesini sağlamalısınız. Ayrıca seçeceğiniz bakım ürünleri kesinlikle bitkisel ve doğal yollar ile hazırlanmış olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Couple Eating Pomegranate --- Image by © Robert Recker/Corbis
Bayanlar İçin Afrodizyak

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
doğal-tadlandırıcılar
Doğal Tatlandırıcılar

Kapat