Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
23 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.098 kez okundu.

Çocuk Sağlığını Olumsuz Etkileyen Durumlar

 • Çocuk sağlığı anne karnından başlayarak büyümesi esnasında evde ve çevresinde yaşanan her türlü olumsuz durum, çocukların sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Anne karnında yaşayan bebeğin güvende olduğunu düşünebilirsiniz, yalnız birçok durum nedeni ile mikroplar bebeğinize bulaşabilir ve bu da ilerde olumsuz durumların yaşanmasına zemin hazırlar. Hatta bazı çocukların kısa boylu olması, sürekli hastalanması gibi durumlar, anne karnında yaşanan olumsuzluklardan başlar.

Sigara içilen Ortamda Çocuk Sağlığı

 1. Hamileyken sigara içen bir anne, bebeğini daha doğmadan sağlık sorunları ile baş başa bırakıyor demektir. Sadece annenin içmesi de değil, içilen bir ortam bulunan hamileler bu durumda çok olumsuz etkilenmektedir.
 2. Çocuğunuz doğduğunda sürekli hastalanıyorsa o dönemde içtiğiniz sigaralar veya bulunduğunuz mikroplu ortamlar buna neden olmuştur.
 3. Bu olumsuz ortamlar sadece bununla sınırlı değil, ev içerisindeki eşyalara sinen sigara ve bakteriler, eşyaların çok eski ve kirli olması, ev izolasyonun yeteri derecede olmaması, sürekli vakit geçirilen yerlerin havalandırılmaması gibi durumlar da çocuk sağlığını olmuşuz şekilde etkilemektedir.
 4. Küçük yaşta çocuğunuzun akciğer rahatsızlıkları ile boğuşmasını istemiyorsanız bu durumları dikkate almalısınız.

Teknolojinin Çocuk Sağlığına Olumsuz Etkileri

 1. Günümüzde her evde teknoloji harikası ürünler var, evet, belki işimizi çok kolaylaştırıyor ve keyif veriyor ama ne yazık ki bu durumun da olumsuz yönleri var.
 2. Ev içinde kullanılan birçok elektronik ürün, yaydıkları manyetik dalgalar nedeni ile sizin ve çocuğunuzun sağlığını olumsuz şekilde etkiliyor.
 3. Yapılan araştırmalarda, özellik yüksek gerilim hattının dibinde yaşayan kişilerde lösemi rahatsızlıklarının arttığı gözlemlenmiştir. Bu da evimiz içerisinde sıkça kullandığımız ürünlerin ne kadar zararlı olduğunu ortaya koyan bir araştırmadır.
 4. Kendinizin ve çocuğunuzun sağlığı için televizyonlara 3 metre koruma bölgesi oluşturmalısınız. Çocuklarınız bilgisayar kullanıyorsa bu süreyi en aza indirgeyerek zararını azaltmalısınız.
 5. Kullanılması zorunlu olmayan elektronik eşyaları sırf keyif için kullanmamalısınız. Elektronik eşyaları seçerken voltajı ve manyetik alanı düşük olanları tercih etmelisiniz.

Hava Kirliliğinin Çocuk Sağlığı Üzerindeki Etkileri

 1. Çocuklar yetişkinlere oranla daha fazla oksijene gereksinim duyarlar.
 2. Sürekli ağızdan soludukları için de burunun sağladığı temizleme görevi yerine getirilmez ve kirli havanın olduğu ortamlardan çocuklar kolay etkilenir.
 3. Kirli havanın fazla olduğu ortamda büyüyen çocuklarda astım ve alerji gibi rahatsızlıklar görülür. Ayrıca bu bölgelerde su da kirli olacağı için çocuğunuz birçok hastalığa yakalanabilir.
 4. Evinizde kullandığınız birçok plastik ürün, kozmetik ürün, ilaçlar, poşetler çocuğunuzun hormonal dengesini bozabilecek ürünlerdir.
 5. Dünyadaki çocuk hastalıklarının yüzde 35’i çevreden gelen olumsuzluklardan kaynaklanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
ilk-gece-ilk-cinsel-iliski
Kadınlar İçin İlk Gece

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
dudak-dolgunlaştırıcı-3
Dudak Dolgunlaştırıcı Maske Tarifleri

Kapat