Çocuklarda Alerji Doğum Tarihine Göre Değişiyor

Çocuklarda Alerji Doğum Tarihine Göre Değişiyor
23 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.458 kez okundu.

Çocuklarda Alerji ve Doğum Tarihi İlişkisi

  • Çocuklarda alerji, doğduğu mevsimin şartlarına göre değişkenlik gösteriyor. Alerji, aileden gelen genetik bir miras olabileceği gibi çevresel sorunlardan da kaynaklanır. Daha küçük yaşlarda çok nemli ortamlarda büyüyen bir çocuk, ileride küf alerjisine yakalanabilir. Eskiden insanlarda şöyle bir düşünce vardı: “Bırak, çocuk her şeye alışsın, mikrobu da alsın” Tamam, aşırı hijyenik ortamda yetişen çocuklarda hastalık oranı yüksek ama alerji için aynı durum geçerli değildir, çok büyük riskler doğurabilir.

Aylara Göre Çocuklarda Alerji

  1. Doğada polenlerin çok fazla olduğu zamanlarda,  yani ilkbaharın başları ve sonlarında doğan çocuklarda saman nezlesi daha çok görülür.
  2. Baharın ilk iki ayında huş poleni fazla oluğu için mart, nisan zamanında doğanlarda huş alerjisi görülme riski fazladır.
  3. Sonbaharda çocuklarda görülen alerji ise ev tozu alerjisidir. Bu aylarda çocuklar evin içinde fazla zaman geçirerek bu tozu fazlası ile soluyarak alerjik durumla karşılaşabilirler. Burada bahsedilen toz, bildiğiniz toz değil, toz akarları mikrobik canlılardır ve sonbahar aylarında evlerde sıkça bulunurlar.
  4. Eylül-Şubat ayları da evde çok zaman geçirilir. Bu aylarda doğan çocuklarda bazı gıda ve tüylere karşı alerji görülebilme ihtimali bulunmaktadır.
  5. Yaz-Sonbahar aylarında dünyaya gelen çocuklarda astım alerjisi sıklık görülür.
  6. Sezeryanla doğan çocuklar, normal şekilde dünyaya gelen çocuklara oranla daha çok astım alerjisine yakalanırlar. Normal yolla doğan bebekler, bağırsaklardan faydalı mikropları alırlar ve bu sayede bağışıklık sistemleri gelişir.
  7. Çocuklarda alerjik durum bunlar kalmıyor, sigara içilen ortamda yetişen çocuklarda astım ve birçok alerji türü görülmektedir
  8. Çocuklarınızın sağlığın hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, çocuk sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Yüz Bakım Önerileri
Yüz Bakım Önerileri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
yuruyerek-kilo-verme-1-saat-yurume-ile-yakilan-kalori
1 Saat Yürüyerek Kaç Kilo Verilir, Kaç Kalori Yakılır

Kapat