Çocuklarda Burun Tıkanmasının Nedenleri

Çocuklarda Burun Tıkanmasının Nedenleri
24 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.969 kez okundu.

Çocuklarda Burun Tıkanmasının Sebepleri

  • Çocuklarda burun tıkanması, uyku düzeninden aldığı gıdalara kadar birçok farklı nedenleri vardır. Solunum yolunun başlangıç noktası olan burundan alınan hava ciğerlere gider, çocukların burun girişleri yetişkinlere oranla daha dar olduğu için burun tıkanmasının görülme olasılığı daha yüksektir. Alınan hava burun sayesinde temizlenir ve vücuda iletilir, burun tıkanması yaşayan çocuklarda beslenme alışkanlıkları bozulur, uyku düzensiz hale gelir, sürekli ağlama ve huzursuzluk hissi oluşur. Çocuklar genelde nefesi ağızdan aldıkları için de ağız-diş bölümünde sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar.
  1. Ağızdan nefes alan çocuklar zamanla toz, kuru-nemsiz hava, is, rüzgar ve grip nedeni ile burunda tıkanmalar meydana gelir.
  2. Nem oranı azalan burunda yaşanan tıkanıklık nedeni ile üst solunum yolları enfeksiyonu sıklıkla görülmeye başlar.
  3. Yeni doğmuş bebeklerde burun tıkanıklığı oranı yüksektir, 10 bebekten 2’sinde burun tıkanıklığı yaşanır. Bu sorun ortadan kaldırılmadığı ve dikkat edilmediği sürece çocuğunuz iştahsız, huzursuz olur ve uyuyamaz. Burun tıkanlıklığını ciddiye almak gerekiyor, genizde oluşan bir et parçası ya da alerji nedeni ile de tıkanıklık oluşabilir.
  4. Bu durumlara erken müdahale edilmezse daha tehlikeli sorunlara yol açabilir. Burun tıkanmasının nedenleri tespit edilerek önlem alınmazsa orta kulak iltihabı, zatürre ve sinüzit gibi ağır hastalıklar oluşabilir.

Çocuklarda Burun Tıkamasını Önlemenin Yolları

  1. Çocuklarda burun tıkanmasına önlem almak için özel sprey ve damlalar kullanılmalıdır. Yalnız, bu damla ve spreyi seçerken en az kullanılanı ve zararsız olanı seçmeniz gerekiyor. sprey uygulanırken basıncı düşük olmalı ki çocuğunuz rahatsız olmasın. Doktorunuza bu durumu izah ederseniz size en uygun damla ve spreyi önerecektir.
  2. Burun tıkanmasını önlemek için alacağınız damlara her burun deliğine 1 damla olacak şekilde seçilirse daha sağlıklı olur. Böylece çocuğunuz uyurken rahat nefes alır ve mutlu şekilde uyuyabilir. Bu damlaların en büyük özelliği kuruyan burun deliklerini nemlendirerek eski işlevini kazandırmasıdır.
  3. Çocuklarda burun tıkanmasının önlenmemesi durumunda oluşan basit rahatsızlık kronik bir hal alarak ileri seviyeye taşınabilir.
  4. Eğer kullandığınız damla ve sprey sonucunda hala olumlu bir sonuç alamadıysanız doktorunuza tekrar başvurarak detaylı analiz yaptırmanız gerekmektedir. İleri seviyede burun tıkanıklarında bu ilaçlar yararlı olmayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kilo-alma-yollari
Kilo Alma Yolları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
secrets of hair care
Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Bakım Maskeleri

Kapat