Daldan Bir Elma Düştü

Daldan Bir Elma Düştü
5 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.296 kez okundu.

Güzel kokusuyla ve tadıyla insanların favori meyvelerinden biri olan elma içerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde mucize besinler arasında gösteriliyor. Millet olarak çok şanslıyız çünkü ,dünya genelinde elma üretiminde istatistiklere göre Çin ve ABD’den sonra 3. sırada geliyor ve bu sayede ülkemizde yetişmeyen meyvelere göre nispeten daha ucuza satın alabiliyoruz. Aralarında kayısı, erik, kiraz, şeftali, armut, ahududu gibi oldukça popüler meyvelerin bulunduğu  gülgiller ailesinden olan elmanın sağlığa faydaları ile ilgili yapılan çalışmalar, kalp ve damar sağlığının korumasından güçlü bir bağışıklık sistemine kadar pek çok noktada etkili bir besin olduğunu ortaya koyuyor.

Elmanın faydaları saymakla bitmediği gibi, kan şekerini dengelemesi konusunda yapılan çalışmalar aslında oldukça yeni sayılır ama bu araştırmalarda elde edilen sonuçlar için ümit verici denebilir.

Elmanın kan şekerini düzenleyen etkisinin temel nedeni bir antioksidan olan polifenol bakımından zengin olmasıdır. Ponifenoller gıdalar yoluyla alınan karbonhidratların sindirimini ve vücut tarafından işlenmesini yavaşlatarak kan şekerinin yemekten hemen sonra aşırı yükselmesini önlüyor.

Bir diğer araştırmaya göreyse elma, yaban mersini ve üzüm gibi meyveleri düzenli olarak tüketmek tip 2 diyabet riskini önemli oranda azaltıyor. Yani bunun için günde 1 elma, 100 gram yaban mersini veya 100 gram üzüm yemek faydalı ama aşırıya kaçmak zararlı olabiliyor.Doğada ne kadar faydalı besin olursa olsun bunlarında dozajını iyi ayarlamak gerekiyor.Aksi halde sağlıklı olayım derken, sağlığınızdan olmakta var.

Yapılan bir başka araştırmaya göre elmanın pıhtı veya plak oluşumuna bağlı damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, hipertansiyon, oksidatif,strese bağlı damar tahribatı gibi kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı uzun zamandır biliniyor. Bunun 2 nedeni var; ilki flavonoid adı verilen güçlü bir antioksidan bakımından zengin olması, ikincisi ise sindirimi düzenleyen besin lifi içermesi.

Günde 1 elma yiyerek toplam kolesterolü ve LDL kolesterolü düşürebilir ve pek çok damar hastalığının başlıca nedeni olan yağ oksidasyonu riskini azaltabilirsiniz. Bence bu benzersiz meyvenin kıymetini bilmekte gecikmeden hemen dolabınızdan 1 elma alıp soymaya başlamalısınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
makyaj-temizligi-nasil-yapilmali
Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kisin-cilt-bakimi-nasil-yapilir
Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Kapat