Demir İçeren Sebze Ve Meyveler

Demir İçeren Sebze Ve Meyveler
4 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.823 kez okundu.

Demir İçeren Sebze Ve Meyveler

Demir minerali vücudumuz için oldukça önemli bir mineraldir. Demir minerali kırmızı kan hücrelerinin ve enzimlerin üretimi için gerekli bir mineraldir. Demir eksikliği yaşayanların tüketmesi gereken sebze ve meyveleri demir içeren sebze ve meyveler konu başlığı altında vereceğiz.

Demir eksikliği yaşayanların demir mineralini bitkisel gıdalardan almalarını öneriyorum. Çünkü hayvansal besinlerden demir eksikliğini karşılarken kolesterol sorununu yaşayabilirsiniz. Ancak vücudumuz hayvansal gıdalara göre bitkisel gıdalardaki demir mineralini daha az emer. Buradan anlayacağınız üzere demir seviyesini yüksek tutmak için sayacağımız bitkisel gıdaları günde en az 3 porsiyon olarak tüketmemiz gerekir. Ayrıca sebzeleri pişirdiğimizde demir oranı azalır. Bitkileri çiğ yemek daha yüksek demir almanızı sağlar.

Demir içeren sebze ve meyveler olarak ilk örnek gösterebileceğimiz enginardır. Enginar demir minerali bakımından oldukça zengindir. 1 adet pişirilmemiş enginarda 1.6 mg demir minerali bulunmaktadır. Enginarı pişirdiğimizde bu mineralin oranı yarı yarıya düşmektedir. Enginarda ayrıca kalsiyum , potasyum , çinko , manganez ve magnezyum bulunur.

İkinci olarak verebileceğimiz örnek sebzemiz ıspanaktır. Ispanak demir bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Demir dendiği zaman akla ilk gelebilecek sebzelerdendir. 100 gram ıspanakta 3 mg demir bulunmaktadır. Ispanakta kalsiyum , manganez , fosfor , potasyum mineralleri bulunmaktadır. Ispanak ayrıca vitamin bakımından da zengin bir yiyecektir. C vitamini , A vitamini , K vitamini ve E vitamini ıspanakta bulunmaktadır.

Demir içeren sebzelere vereceğimiz son örnek ise pazıdır. Pazı yüksek oranda demir içermektedir. 10 gramlık pazıda yaklaşık olarak 2 mg demir minerali bulunmaktadır. Ayrıca pazı vitamin bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Pazıda A vitamini , E vitamini , C vitamini ve K vitamini bulunmaktadır.

Demir içeren meyvelere örnek olarak ilk sırada akla şeftali gelmektedir. Şeftali demir içermesinin yanı sıra zengin bir vitamin kaynağıdır. 1 adet şeftali yaklaşık olarak 0,4 mg demir minerali barındırmaktadır.

Kuru üzüm uzmanlar tarafından tavsiye edilen meyvelerden bir tanesidir. 1 kase kuru üzümde yaklaşık olarak 3,2 mg demir bulunur.

Demir içeren diğer bir örneğimiz ise erik suyudur. Erik suyu besin lifi bakımından ideal bir gıdadır. Ayrıca yüksek oranda demir minerali içerir. 1 su bardağı erik suyu yaklaşık olarak 4,1 mg demir mineraline sahiptir. Günlük demir ihtiyacının yaklaşık olarak %5’ini karşılar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Pratik Yüz Maskesi Tarifleri
Pratik Yüz Maskesi Tarifleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gunesin-cilde-zararlari-nelerdir
Güneşin Cilde Zararları Nelerdir ?

Kapat