Depresyona İyi Gelen Besinler

Depresyona İyi Gelen Besinler
20 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.635 kez okundu.

Depresyona İyi Gelen Besinler

Depresyon, kimisinde aniden ortaya çıkan, kimisinde stresli bir yaşam olay ya da olaylarından sonra, kimisinde ise sürekli devam eden; umutsuzluk, üzüntü, mutsuzluk, hayattan tat alamama, ağlama nöbetleri gibi düşüncelerle ve durumlarla ortaya çıkan her türlü psikolojik sorundur. Bu sorunlar baş gösterdiği zaman hayatımızda ne varsa alt üst olur. Örneğin çalışıyorsak verimimiz düşer, özel hayatımızda insanlarla büyük iletişim sorunları yaşamaya başlarız. İleri düzeylere taşındığı ve uzmanlardan destek alınmadığı takdirde, bu bir hastalık haline dönüşecek vücut dengemiz bozulacaktır. Vücut dengemizi iştah açılması ya da iştah kapanması şeklinde etkileyen depresyon zamanında, beslenme çok önemli bir yerde bulunmaktadır. Depresyona iyi gelen besinler aşağıdaki gibidir.

Balık, son yıllarda birçok sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle soğuk deniz balıkları olan somon, uskumru ve ton balıklarında yüksek oranda bulunan omega-3 doğrudan sinir sistemine etki etmektedir. Bu etkiyle beraber sinir sistemi gelişmekte ve zihin açılmaktadır. Balık tüketiminin yoğun olduğu ülke ve şehirlerde depresyon etkilerinin sınırlı derecelerde olduğu ispatlanmış bir durumdur. Bu konuda sadece balık değil, balık yağı kapsülleri de şiddetle tavsiye edilmekte ve kullanılmaktadır.

Meyve ve sebzelerden, vitamin, mineral, antioksidan ve lif bakımından zengin besinler tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede depresyon etkileri yerini mutluluğa bırakacaktır. En başta depresyon dönemlerinde iştahı açılanları etkileyen kilo alma sorunu, meyve ve sebze tüketimi sayesinde en aza indirgenecektir. Bu meyvelerden ve sebzelerden bazıları; narenciye, muz, kavun, kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzelerdir.

Vitaminlerde, özellikle sindirim sistemi açısından suda kolayca çözünenleri tercih etmek gerekmektedir. Bunlardan B ve E vitaminleri en faydalı olanlarıdır. Direkt olarak beyindeki sinir sistemine etki eden B ve E vitaminleri, depresyon etkilerini yüksek oranda azaltmaktadır. Bu vitaminleri; tahıl, patates, muz, nohut, tavuk, biftek, alabalık, ayçiçeği çekirdeği, fıstık ezmesi, sığır eti, ıspanak, fasulye, kuşkonmaz, pirinç, ıspanak, brokoli, bezelye, buğday tohumu yağı, badem, ayçiçeği çekirdeği, Ayçiçek yağı, aspir yağı, fıstık ezmesi, yer fıstığı, ıspanak ve brokoli gibi besinleri düzenli olarak tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu miktarları kolaylıkla sağlayabilir ve depresyon dönemini en kısa sürede atlatabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
kuru-saclar-icin-dogal-maskeler
Kuru Saçlar için Maskeler

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sac-kiriklari-icin-dogal-maske
Kırıkları Onarmak İçin Maske

Kapat