Diş Lekesinin Nedenleri

Diş Lekesinin Nedenleri
21 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.622 kez okundu.

Diş Lekesinin Nedenleri ve Çözümleri

  •    Gün içerisinde o kadar çok şey yiyip içiyoruz ki dişlerimizin bu kadar besin karşısında dayanabilmesi bile bir mucize. Özellikle, kahve, çay gibi içecekler nedeni ile dişlerde kalıcı lekeler oluşmaktadır. Günümüzde diş bakımı sadece sağlık için değil güzel görünmek için de yapılmaktadır. Hatta gülümsememiz güzel olsun diye diş sağlığından çok diş beyazlatma yöntemlerine yönelmeye başladık.

dis-lekesinin-nedenleri

Diş lekesine neden olan içecekler

  •    Soda, kola gibi içecekler, içerdiği asit nedeni ile dişlerde istenmeyen lekelere neden olurlar.
  •    Beyaz şarabın içindeki asit miktarı ve kırmızı şarabın içindeki rengin fazlalığı nedeni ile dişlerde lekeler oluşur.
  •    Ülkemizde en çok içilen çay ve kahve en çok lekeye neden olan içeceklerdir. Kahve içindeki kafein, çay içindeki doğal renklendirici bu lekelerin temel nedenidir.
  •    Havuç ve vişne suyunun içerisinde kromojenic vardır, ne yazık ki bu da diş lekesinin habercisidir.
  •    Fast-Food türü yiyeceklerde çok fazla gıda boyası yer aldığından leke oluşumuna neden olur.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

  •    Diş lekeleri için favori olan teknik diş beyazlatma yöntemidir. Bunun iki tür yolu vardır, birincisi evde uygulanacak tedavi tipidir. Gitmiş olduğunuz diş hekimi sizin ağız ve diş yapınıza uygun bir kalıp hazırlar, bu kalıp üzerine FDA onaylı bir ilaç sürülür, siz doktorunuzdan aldığınız bu kalıbı günde 4-5 saat kullanarak dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Bu tedavide dikkat etmeniz gereken ilacın gerçek olmasıdır, diş hekimi tarafından onaylanmadan alınan ilaçlar diş sağlınızı olumsuz etkileyebilir.
  •    Diş lekesi için ikinci tedavi ise hastanede ya da polikliniklerde yapılmaktadır. Dişlerinizin gözenekleri temiz olmadığı için lekeler oluşur, özel oksijen suyu ya da benzer özellikleri taşıyan jeller ile tedavi uygulanmaya başlanır. Lazer ile birlikte gerekli ışık verilerek dişlerde beyazlama gerçekleşir, diş beyazlamaları kişilerin yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.
  •    Eğer bu iki tedaviden de sonuç alamazsanız, aileden kalma bir sorun vardır ya da dişleriniz aşırı derecede deforme olmuş demektir. Bu durumda yaprak porselen tedavisi yapılır. Bu porselenler dişlerin lekeli bölümüne yapılır, doğal dişlere en yakın madde oldukları için ve zararsız olmalarından ötürü bu madde seçilmiştir.
  •    Siz de diş lekelerine çözüm önerisi arıyorsanız hekiminize başvurarak kendinize uygun diş beyazlatma yöntemine başlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sarimsak-saca-faydalari-saca-nasil-uygulanir
Sarımsak Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
çil-azaltma-3
Çillerin Azalmasına Yardımcı Öneriler

Kapat