Diyet ve Beslenme

Diyet ve Beslenme
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.759 kez okundu.

Diyet ve Beslenme

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek herkes için oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için yapılması gerekenlerin başında doğru beslenme gelir. Beslenme yaşamın devam etmesi için şarttır ve yaşamın her evresinde doğru ve sağlıklı beslenme önemlidir. (Çocukluk, ergenlik , gebelik, hastalık vs.)

Diyet yapmak deyince insanlarda oluşan genel yargı hasta olma durumunda ya da zayıflamak istediğimiz zaman, beslenmemize dikkat etmemiz gerektiği yönündedir. Aslında unutulmaması gereken; sağlıklı bir yaşam sürmenin, sağlıklı beslenmeyle doğru orantılı olduğudur. Yaz ayları yaklaştıkça, özellikle bayanlar için diyet telaşı başlamaktadır. Bu süreçte en fazla yapılan hataların başında kendi kafamıza göre bazı yiyeceklerden uzak durarak yaptığımız diyetlerdir. Hiçbir şey  yemeden zayıflamaya çalışmak metabolizmayı yavaşlatır. Aç kalarak zayıflamaya çalışmak sonrasında telafisi zor sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. En sık yapılan diğer bir hatada birinden duyduğumuz, bir yerden okuduğumuz yada başka biri için hazırlanmış diyet programlarını kendimiz için uygulamaktır. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için gıdaların besin değerleri göz önüne alınarak hazırlanan diyetler uygulanmalıdır. Beslenme ve diyet uzmanları her kişinin kendi bünyesine özel beslenme programları hazırlar. Bu programlar hazırlanırken; diyetisyen tarafından vücut analizi ve bazal metabolizma ölçümü yapılmaktadır. Ayrıca kişinin yaşı, işi, vücut yapısı, cinsiyeti, boyu, beslenme alışkanlıkları, mevcut hastalıkları hazırlanan programlarda etkilidir. Bu sebeple diyet yaparken mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır. Aksi taktirde zayıflamak isterken vücudumuza zarar vermemiz ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamız olasıdır.

Diyette başarılı olmak için doğru beslenme şarttır. Kilo vermek için öncelikle kötü beslenme alışkanlıklarından kurtulmak gerekir. En sağlıklı kilo verme yöntemi yavaş ve düzenli kilo kaybıdır. Sağlık problemleriyle karşılaşmamak için vücudumuzun ihtiyacı olan her tür yiyeceğin gereken miktarda alındığı doğru bir diyet uygulaması ve bunu destekleyecek egzersiz yapılmasıdır. Uygulanacak olan diyette, egzersizde uzman görüşü alınarak yapıldığında sağlıklı kilo verebilir ve tekrar kilo almanın önüne geçebiliriz.

Sağlıklı beslenme ve diyet bizi yetersiz veya sağlıksız beslenmenin sebebiyet verdiği hastalıklara karşı güçlü kılar. Sadece zayıflamak ya da hastalık sebebiyle perhiz yapmak zorunda olduğumuz için değil sağlıklı bir yaşam sürmek için diyet ve beslenme önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilt-bakim-onerileri-ve-cilt-guzellik-sirlari
Cilt Bakım Önerileri ve Güzellik Sırları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
hintli-kadinlarin-guzellik-sirlari
Hintli Kadınların Güzellik Sırrı

Kapat