Doğal Tatlandırıcılar

Doğal Tatlandırıcılar
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.120 kez okundu.

doğal-tadlandırıcılar-2

Şekerin yüksek bir kaloriye sahip olmasından dolayı kullanmaktan vazgeçen ve yapay tatlandırıcı kullanmayı tercih eden kişilere tatlarını kaçıracak bir haberimiz var. Yapılan araştırmalar sonucunda yapay tatlandırıcıların beyni uyarmadığını ve bu sebepten dolayı vücudun şeker ihtiyacının daha da çok artmasına sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Doğada bulunan bazı maddeler ile az kalorili bir şekilde vücudunuzun şeker ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Doğal tatlandırıcılar arasında bulunan akağaç şurubu; yemeklerde ve tatlılarda kullanılan aynı zamanda antioksidan özelliğine sahip olarak, sağlığa da oldukça olumlu bir etkisi vardır. Akağaç gövdesinin kaynatılması ile elde edilen bu tatlandırıcı şurup, birçok tıp dergisinde de yerini almış ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile aynı zamanda sindirim sistemini de düzenlemesi sonuçlarıyla bilim dünyasında da önemli bir yeri vardır. 1 kilo akağaç şurubu için yaklaşık olarak 40 litre öz gerekmektedir. Bu öz sadece yılın birkaç ayından elde edilmiş olduğu için oldukça pahalı ve nadir bulunan bir maddedir. Doğal tatlandırıcılardan bir diğeri ise hindistancevizi palmiyesidir. Hindistancevizi o kadar faydalı bir bitkidir ki; hem kozmetikte hem de ilaç sektöründe birçok alanda kullanılmaktadır. Tatlandırıcı ise onun palmiyesinden elde edilir. Hindistancevizinin çiçeğinin kaynatılması ile oluşan bu doğal şeker, özellikle magnezyum ve B vitamini açısından çok zengindir. Düşük kalorisi ile de normal şeker yerine rahatça kullanılabilmektedir. Kolay bulunan ve doğal olan bir diğer tatlandırıcı ise baldır. Antioksidan özelliği olan ve zengin vitaminleri ile enerji veren bir içeriğe sahiptir. Balda da kalori bulunmaktadır fakat şekere göre çok daha sağlıklı olduğu için ve kan şekerinin yükselmesine sebep olmadığı için kullanılması uygun görülmektedir. Uzmanlarda spor yapan kişilerin iyi bir enerji salgılaması içinde bal tüketimi yapmaları gerektiğini söylemektedirler.

doğal-tadlandırıcılar-3

Hurma da tatlandırıcı olarak kullanılabilecek bir besindir. Bütün vitaminleri içerisinde barındıran ve lif oranı zengin, özelliklede B vitamini açısından tüketilmesi gereken bir besindir. Fakat hurmadan elde edilen şeker süt ile kullanılmamalıdır. Hurma şekeri tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü hurma yüksek bir kaloriye sahip olduğu için kontrol altında tüketilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
pop-art-makyaj-
Pop Art Makyaj

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
unlulerin-sac-modelleri
Ünlülerin Saç Modelleri

Kapat