Doğru Beslenme Önerileri

Doğru Beslenme Önerileri
20 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.882 kez okundu.

Doğru Beslenme Önerileri

Sağlıklı ve zinde kalmak için doğru beslenme çok önemlidir. Doğru beslenme önerileri sizi daha sağlıklı bir birey yapar. Bu önerilere kulak vermeniz sağlığınız açısından çok önemli bir yer tutar. Öncelikle vücudunuza zararlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Yiyecekleri tüketirken direk yutmadan ağzınızda en az 30 – 40 defa çiğnemeniz gerekmektedir. Ne kadar çok çiğnerseniz sindirimi o kadar kolay olur. Yiyecek seçiminizde günlük hayatınızı ve varsa sağlık problemlerinizi göz önüne alarak seçim yapmalısınız.

Doğru beslenme önerileri olarak tavsiye edebileceğim bir kaç madde bulunuyor. Bunlardan birincisi aç değilken yemek yeme sorunudur. Aç olmadığınız halde yemek yerseniz mide problemleri ve kilo problemi yaşayabilirsiniz. Bu problemleri önlemek için acıktığınız zaman yemelisiniz. Yerken de tam doymamaya özen göstermelisiniz.

İkinci madde olarak mevsimi olmayan yiyeceklerden uzak durun. Mevsiminde yetişmemiş bir meyve , sebze size sağlık açısından problem yaşatabilir. Mevsimi olan yiyecekleri seçmeye özen gösteriniz.

Bir diğer maddemiz ise yemeğinizi hızlı bir şekilde yeme sorunudur. Bu alışkanlığınızı bırakmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Hızlı yenilen bir yemek o kadar yavaş sindirilir. Bu yüzden sindirimi kolaylaştırmak açısından yemeğinizi yavaş ve çokça çiğneyerek yemenizi tavsiye ederim.

Yemeğinizi yerken duygusal yönden sıkıntınız varsa yani kızgın, üzüntülü gibi durumlarda yememenizi öneririm. Çünkü böyle durumlarda sindirim sistemi çalışmaz. Yediğiniz yemekler olduğu gibi midenizde durur. Sağlık açısından oldukça zararlı bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Dördüncü maddemiz ise çok fazla yemek yememelisiniz. Gereğinden fazla yediğiniz takdirde hastalıklara kapılma oranınız oldukça yükselmektedir. Unutmamanız gerek şey ise ne kadar çok yerseniz o kadar çok hastalığa kapılma riskiniz vardır.

Yağlı et ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir. Kaynamış yağdan , alkollü içeceklerden ve şekerli yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Unutmayın ; midemizin de bir kapasitesi var ve bu kapasiteyi zorladığımızda size doğal olarak sorun çıkarabilir. Bunu düşünerek hareket etmeli ve ona göre beslenme programı oluşturmalıyız. Midemize karşı hassas davranmalıyız. Midemizi koruyabileceğimiz bir kaç önlemden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak yemek sırasında çay ve kahve gibi içecekler tüketmeyiniz. Yemeği canınız istedi diye değil acıktığınız zaman yiyin. Yemeklerden sonra yarım saat kadar dinlenin. Yemekten sonra uykuya dalmayın. Yemekleri daha kolay sindirme açısından küçük seanslar olarak egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Bunları yaptığınız takdirde herhangi bir problem ile karşılaşma riskiniz ortadan kalkacaktır. Unutmayın; yemekleri yerken özenle ve çokça çiğnemelisiniz. Aksi takdirde sindiriminiz çok yavaş olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Avon-Ultra-Color-Bold
Yeni Cilt Bakım Ürünleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
aspirinli-ile-yuz-guzellik-maskesi-yapimi
Aspirin ile Yüz Cilt Güzellik Maskesi Yapımı

Kapat