Domates Maskesi ile Sivilce İzlerine Elveda, Beyaz Tene Merhaba

Domates Maskesi ile Sivilce İzlerine Elveda, Beyaz Tene Merhaba
25 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.625 kez okundu.

Maalesef ki cildimizin rengi zamanın getirdiği etkiyle birlikte koyulaşabiliyor ve ilk günkü parlaklığını kaybedebiliyor. Ciltte ki renk koyulaşmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin arasında en çok yaygın olan siyah noktalar ve sivilce izleridir. Cildinize yakın bir mesafeden bakılmadığı takdirde, yüzeyi kaplayan siyah noktalar ile birlikte cildiniz daha koyu bir tonla görünür. Nasıl ki uzaktan birkaç siyah noktası bulunan beyaz kağıda bakıldığında, kağıt gri renkte görünüyorsa cildinizde böyledir. Yani kısacası siyah noktalar ne kadar artarsa cildin koyuluk oranı da o kadar artmış oluyor.

cilt-beyazlatma-2
Bir diğer sebeplerden biri ise kırışıklıklardır. Fizikte ışığın ana bir kuralı vardır. Işık çarptığı yüzeyde hiç ışık dalgası absorme etmez ve aynı açı ile geri yansır. Yani yüzey ışığı hangi ölçüyle geri yansıtıyorsa, o derece parlak ve saydam oluyor. Bunu cildimizde şöyle açıklayabiliriz. Ciltte ki yara izleri, kırışıklıklar ya da sarkıklıklar deyim yerindeyse ciltte engebeli yüzey meydana getirir. Haliyle suratımıza doğru dik şekilde gelen ışık dalgaları, pürüzlü yüzeye çarptığı zaman geliş açısı değişecek ve geriye dik olarak yansımayacak. Böylelikle cilt daha koyu bir görünüm alacaktır. Dikkat ederseniz, yüzü solgun ve kilolu kişilerin yüzleri daha parlaktır. Zira o kişilerin derileri daha gergin bir yapıda olduğu için ışığı daha dik bir şekilde yansıtırlar.

 
Cildin koyu görünmesini sağlayan üçüncü sebep ise ciltte ki ölü derilerin fazla olmasıdır. Ölü derileri, karanlık noktalar olarak da algılayabilirsiniz. Işık geriye tam olarak yansımaz. Hücre zarı dahil olmak üzere bütün yapı bozulmuş ya da bozulmaya başlamıştır. Ayrıca hücrelerin arasında boşluklar ortaya çıkmıştır. Boşlukların arasından geçen ışık ya farklı açılara geri yansır ya da kaybolur. Ve ölü deri, cildin bir noktasında çoğalmaya başladıkça siyah nokta olarak görünmeye başlar.

cilt-beyazlatma-3
Cilt beyazlatmak için domates maskesi
1 adet domatesi rondo yardımıyla rendeleyin ve suyunu süzün. Domatesin suyuna orantılı bir şekilde pirinç unu ekleyin. Maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra yüzünüze uygulayın ve yarım saat bekleyin. Maskeyi ılık su yardımıyla çıkarmaya özen gösterin. Domates maskesi, cildinizi beyazlatırken bir yandan da siyah noktaların kaybolmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
elma-ve-balik-yaginin-faydalari
Elma ve Balık Yağının Faydaları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
ostrojen-iceren-besinler-nelerdir
Östrojen İçeren Besinler Nelerdir?

Kapat