Dudak Çatlaklarına Çözüm Önerileri

Dudak Çatlaklarına Çözüm Önerileri
29 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 4.354 kez okundu.

Dudak Çatlakları için Maske

  • Dudak çatlaması bayanların ve erkeklerin ortak sorunudur. Kış aylarında sıkça karşılaşacağımız için dudak çatlaklarına çözüm önerileri ile sizlere destek olmaya çalışacağız. Dudak çatlamasına neden olan en büyük unsur ani hava soğumasıdır, bunun yanı sıra şehirler arası yolculuk yaparsanız hava değişiminden dolayı dudaklarınızda çatlaklar meydana gelecektir.
  • Dudak çatlaması bir cilt sorunudur, her sorunun tedavisinde olduğu gibi bu sorunda da beslenme büyük önem taşımaktadır. Vücudumuzdaki B8 vitamininin eksik olması nedeni ile dudak çatlakları oluşabilir, bu yüzden B8 vitamini içeren gıdaları tüketerek bu riski en aza indirebiliriz. Fındık içi, badem içi, soya fasülyesi, ceviz içi ve yumurta sarısında yeteri kadar B8 vitamini bulunmaktadır. Kış aylarına girdiğimiz vakitte bu besinlerin tüketimini artırdığınızda dudak çatlaması oranı azalacaktır. Dudak çatlaklarına çözüm için bir diğer yöntem ise B8 vitamini içeren besinlerde kür yapmaktır, bu sayede hem doğal hem de sağlıklı bir bakım yöntemi seçmiş olacağız.
  • Dudak çatlakları için maskemiz; iyi şekilde temizlenmiş bir kaseye soya unu ve çok ezilmiş bir miktar fındığı karıştırın. Karışımın krem yoğunluğuna ulaşması gerekiyor, bu kıvam için göz kararı badem yağını karışıma ekleyerek iyice karıştırın. Dudağınızın çatlak yerlerine her gün düzenli olarak sürebilirsiniz.
  • Dudak çatlakları önleyen bir diğer maskemiz için ceviz ve badem içine ihtiyacımız olacak. Bu maskeyi çok yapmamakta yarar var, içerisinde yumurta olacağı için 2-3 günden fazla dayanmaz, az yapın, bitince tekrar yaparsınız. Ceviz ve bademi toz haline getirdikten sonra yumurta sarısını ekleyerek karıştırıp macun halini almasını sağlıyoruz. Maskenin dayanıklılığı iki gün olduğu için 2 gün günde 2 sefer kullanıyoruz. Zamanla dudaklarınızdaki çatlaklıklar azalmaya başlayacaktır.
  • Sıra geldi mucizevi ballı maskemize, balın nemlendirici etkisi sayesinde dudak çatlakları için maske yapımında kullanabileceğiz. Bir çay kaşığı bal ile onun yarısı kadar şekeri küçük bir kaba koyarak karıştırıyoruz. Daha sonra kullanmadığınız bir diş fırçası varsa onun yardımı ile dudaklarımıza fazla bastırmadan sürüyoruz. Bu sayede dudak üzerindeki cansız deriler dökülecek ve hücreler kendisini kolay yenileyebilecek.
  • Dudak çatlakları ruj sürerken de bayanların kabusu haline gelir. Bu yüzden öncelikle sıcak bir suya pamuk batırdıktan sonra dudak çatlaklarındaki sertliği yumuşatıp ondan sonra ruju sürmek gerekiyor. başka basit bir yöntem de buz tedavisidir, buzu dudaklar hafifçe gezdirerek dudakları yumuşatmak ve çatlakları azaltmak mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Fondöten Sürme İncelikleri
Fondöten Sürme İncelikleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Günlük Cilt Bakım önerisi
Günlük Cilt Bakımı

Kapat