Dukan Diyeti Kitabı

Dukan Diyeti Kitabı
25 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.615 kez okundu.

Dukan Diyeti Kitabı

İnsanlar yıllardır fazla kilolarından dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Aşırı ve dengesiz beslenme sonucu obeziteye varan sağlık sorunları yaşanmaktadır. Bu anlamda kilo vermek için birçok yönteme bitki çaylarına zayıflama ilaçlarına başvurulmaktadır. Ama son günlerde popüler olan uygulamalardan bir tanesi de Dukan Diyeti uygulamasıdır. Sizlerde evlerinizden bu denenmiş ve başarıya ulaşmış uygulamaları takip ederek kısa sürede kilo verebilirsiniz.
Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen dukan diyeti Fransa’dan bize ulaşmıştır. Proteince zengin olan gıdalar tüketilerek yapılan dukan diyetinin ayrıntılarını Dukan Diyeti Kitabı adında yayımlanmış olan kitapta bulabilirsiniz. Protein olarak yüksek beslenme şekli olan dukan diyeti metabolizmayı hızlandırdığı için hızla kilo verdirir. Yenilen protein ürünlerinde porsiyon sınırlaması yoktur. Fakat diyet kurallarına gerekli özeni gösterilmez ise verilen kilolar hızla alınmaya başlar. Dukan diyeti 4 evreden oluşur. Bu evreler şöyledir.

  1. Atak Evresi: 10 gün süren bu evrede sadece protein ağırlıklı beslenme sağlanmalıdır. Proteince zengin olan et, balık, süt ve süt ürünleri yağsız olarak yenmelidir. Sınırsız bitki çayı tüketilebilir.
  1. Seyir Evresi: 2 gruba ayrılan bu evrede bazı günler sadece protein bazı günler protein ve sebze bir arada tüketilir. Patates, pirinç, bezelye gibi nişasta barındıran sebzelerin tüketilmesi kesinlikle yasaktır.
  1. Güçlendirme Evresi: Yemek olarak daha da çeşitlenen bu evrede protein ve sebze ağırlıklı beslenilir. Sınırlı olmak kaydıyla tahılları ve meyveleri tüketmeye imkân verir.
  1. Evre: Koruma Evresi: Haftanın 1 günü hariç diğer günler istenilen yenilebilir. Haftanın sadece bir günü ilk aşamadaki gibi sadece protein ağırlıklı beslenmek gerekir.

Yukarıda açıklanan dört evrenin de ayrıntılı kurallarının bulunduğu Dukan Diyeti Kitabı’nda ayrıca ağız tadınıza uyacak çeşitli yemek tarifleri de bulunmakta.

Dukan diyetini uygularken yenilecek etler aşırı yağlı olmamalıdır. Pişirirken yağ kullanılmamalıdır. Tavuk gibi etlerin kesinlikle derileri yenmemeli. Yumurta günde iki veya üç adet yenebilir. Fakat sadece beyazı tüketilebilir. Rahatlıkla baharat yenilebilir. Tuz tüketimi yok denecek kadar az olmalıdır. Bol bol su içilmelidir. Günde en az iki litre olmalıdır. Diyette verilen kiloları daha fazlaya ulaştırmak için bol bol gün içinde yürüyüşler yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Meyvelerin Kilo Aldırdığı Durumlar
Meyvelerin Kilo Aldırdığı Durumlar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Konja Lean İle Zayıflama
Konja Lean İle Zayıflama

Kapat