Dukan Diyeti Listesi ve Seyir Evreleri Nelerdir

Dukan Diyeti Listesi ve Seyir Evreleri Nelerdir
29 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 27.330 kez okundu.

Dukan Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Sizlere bu makalemizde; Dukan diyeti nedir, dukan diyeti listesi, dukan diyeti nasıl yapılır, dukan diyeti seyir evreleri nelerdir, bu konuları ayrıntılı olarak aktarmaya çalışacağız.

doktor-dukan-diyetiDukan Diyeti Nedir

 

Günümüzde artık protein dediğimiz an akla ilk gelen kelime DUKAN! Oluyor. Ünlü Fransız Pierre Dukan tarafından bulunan bu özel diyet ile kolay ve hızlı şekilde kilo vermek mümkün oluyor. Dukan diyeti ne zaman süredir var? Diyorsanız, aslında 1970’li yıllardan beri bu dukan diyeti listesi piyasadaydı. Yalnız, 2010-2011 senesinde çıkan Dukan Diyeti kitabı ile birlikte popülaritesini artırmış ve dünya tarafından en çok takip edilen diyet haline gelmiştir.

Dukan diyetini diğerlerinden ayıran en büyük özellik herhangi bir kalori sınırının olmamasıdır. Buradaki mantık, karbonhidrat miktarını azaltıp protein miktarını yükselterek zayıflamayı sağlamaktır. Tabi, karbonhidratı da tamamen sıfırlamamak gerekiyor.

Dukan Diyeti Herkes Tarafından Yapılabilir mi?

Herkesin tek hayali var, o da kısa süre içerisinde kilo verebilmektir. Hızlı kilo vermek iyi hoş da, bir de bunun sonrasında olacakları düşünmek lazım. Dukan diyeti herkes tarafından tabi ki yapılamaz, benim metabolizmam, bünyem bunu kaldırıyor diye, dünya üzerindeki her insanın da yapabileceğini söylemek doğru olmaz.

Dukan diyeti özellikle hayvansal ürünleri tüketmemesi gerekenlerin uzak durması gereken bir zayıflama yöntemidir. Dukan diyeti içerisinde yer her 10 besinin 7 tanesi hayvansal olduğu için bu kişilerin dikkat etmesi gerekiyor.

Diyet yapan herkesin istediği hem hızlı kilo vermek, hem de kalıcı olmasını istemektir. Birçok kişi Dukan Diyeti hakkında böyle düşünüyor, uygulayan 100 kişiden 75’i çok memnun, herkese de tavsiye ediyor, tabi sağlık problemleri olanların dışında…

Dukan diyetinin işe yaradığı konusunda birçok kişi hem fikir, yalnız dukan diyetini kimler uygulamamalı? Eğer kolesterolünüz yüksekse, tansiyonunuz çok fırlıyorsa, kalp rahatsızlığınız varsa, damar tıkanıklığı hastalığınız varsa kesinlikle dukan diyetini uygulamamalısınız,  ya da bir doktora danıştıktan sonra uygulamalısınız.

Dukan Diyeti Seyir Evreleri \ Aşamaları

 

dukan-diyeti-seyir-evreleriDukan diyeti öyle rastgele yapılan bir zayıflama yöntemi değil, baya ayrıntılı listesi mevcut. Boşuna dukan diyeti kitabı da çıkarmamışlar. Bu diyetin seyir evreleri \ aşamaları 4 tane, şimdi bu listemizin ayrıntılarına bir göz atalım.

Dukan Diyeti Atak Evresi \ Aşaması

Evet, dukan diyetinin 1. Seyir evresi atak aşamasıdır. Peki, bu aşamada zayıflamak için neler yapacağız? İlk aşama her zaman zor, protein ağırlığı bu evrede biraz fazla olacak. 2 ila 7 ün arasında uygulanması gerekiyor. Listesinde yaklaşık 68 adet proteinli besin bulunuyor. Bu gıdaları kullanırken hiçbir yağ ve tuz kullanmıyorsunuz, zaten olması gereken de o.

Dukan diyeti listesi atak aşamasında yer alan gıdalardan bazılarını belirtmek istiyorum.

  • Hepimizin vazgeçemediği dana etini tüketebilirsiniz, yalnız yağ oranının yüzde 5 altında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor,
  • Yine sıklıkla tükettiğimiz tavuk eti var, ayrıca hindi eti de tüketilebilir. Tabi, derisine bol bol baharat sürüp yemek yok, yani sadece beyaz etini tüketebilirsiniz,
  • Ben pek sevmesem de, atak aşamasında dana ciğeri yer alıyor,
  • Balık tüketmek serbest, yalnız yağlı, konserve değil, ızgara ve fırın olacak,
  • Denizden babam çıksa yerim diyenler, kabuklu canlılardan tüketebilirsiniz,
  • Dukan amcanız koyun etinin yağlı olmasından dolayı yasaklamış,
  • Yumurta, bu diyet listesi boyunca bol bol tüketmeniz gerekebilir ama siz günde 2 taneyi geçmeyin,
  • 5 çorba kaşığı yulaf kepeği,
  • Süt içmeyi seviyorsanız dukan diyeti boyunca yağsız olanından içmeniz gerekiyor.

Dukan diyeti listesinde protein çok olduğu için kilo verme aşamasında kabızlık sorunu yaşamamak için bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Aynı şekilde, sindirim sisteminizi düzene sokmak için de, yulaf kepeğini tüketmeniz gerekiyor.

Dukan Diyeti Atak Aşaması 1 Haftalık Diyet Listesi

dukan-diyet-listesi

Dukan Diyeti Listesi 1. Gün

 

Kahvaltı: Herhangi bir bitki çayı, diyet peynir, 3-4 parça ızgarada pişmiş tavuk göğsü.

Öğle: Izgarada pişirilmiş yağsız et, yağ içermeyen yoğurt.

Ara Öğün: Kendinize güzel bir krep hazırlayın.

Akşam Yemeği: Kabuk deniz ürünleri dedik, imkanınız varsa karides.

 

Dukan Diyeti Listesi Atak Aşaması 2. Gün

 

Kahvaltı: Diyet sıcak süt, yağsız pişmiş omlet, 3 ince dilim pastırma.

Öğle: Fırında balık, abartmamak kaydı ile baharat kullanabilirsiniz.

Ara Öğün: Yulaf kepeği karıştırılmış diyet yoğurt ve şekersiz kahve.

Akşam: 1 tane yumurta haşlaması, 1-2 kase yağsız yoğurt.

 

Dukan Diyeti Listesi Atak Evresi 3. Gün

 

Kahvaltı: İstediğiniz bitki çayı, diyet beyaz peynir, 2 ince dilim hindi salamı.

Öğle: Yine ızgarada tavuk göğsü ve diyet yoğurt.

Ara Öğün: 1 çorba kaşığı yulaf kepekli yağsız yoğurt.

Akşam: Güzel bir köfte yapın ama lütfen kıyma yağsız olsun.

 

Dukan Diyeti Listesi 4. Gün

 

Kahvaltı: Şekersiz çay, 2 tane çırpma yumurta, diyet peynir.

Öğle Yemeği: Köri sosla bezenmiş derisiz tavuk.

Ara Öğün: Şekersiz bir fincan çay ve yulaf kepeğinden yapılmış kek.

Akşam: 1-2 kase balık çorbası.

 

Dukan Diyeti Listesi Atak Aşaması 5. Gün

 

Kahvaltı: Yeşil çay ve yağsız diyet yoğurt.

Öğle: Buharda yapılmı taze balık, korkmuyorsanız yoğurt tüketebilirsiniz.

Ara Öğün: 2 ince dilim salam.

Akşam: Izgara üzerine biberlerle bezenmiş dana eti.

 

Dukan Diyeti Listesi Atak Evresi 6. Gün

 

Kahvaltı: Şekersiz 1 fincan kahve, köri soslu yağsız omlet.

Öğle: Izgarada yağsız, derisiz  tavuk eti ve yoğurt.

Ara Öğün: Yulaflı bisküvilerden yiyebilirsiniz ama az miktarda.

Akşam: Hindi eti ile yapılmış köfte, ben hiç denemedim, olmadı normal köfte veya tavuk deneyin.

 

Dukan Diyeti Listesi 7. Gün

 

Kahvaltı: Yeşil çay veya şekersiz kahve, 2 tane de haşlanmış yumurta.

Öğle: Somon balığı, tabi ızgara veya fırında yulaf kepekli kek.

Ara Öğün: Şekersiz kahve.

Akşam: Derisinden arındırılmış tavuk.

 

Dukan Diyeti Seyir Evresi \ Aşaması

 

Dukan diyeti ilk aşaması zorlu bir protein evresiydi. Şimdi de, ikinci evresi, yani seyir evresinde diyet listemize sebzeler dahil olacak. Dukan diyeti içinde normalde birçok et ve balık türü var ama ülkemizde yer almadığı için genelde dana eti, tavuk eti ve hindi eti üzerinden gitmişti. Sebzelerde de aynı şekilde olacak, o yüzden sayı biraz az gelebilir.

Dukan diyeti seyir evresi içerisinde yer alan sebzeler; salatalık, havuç, patlıcan, brokoli, lahana, kereviz, pazı, taze fasulye, rezene, hindiba, kabak pırasa gibi birçok sebze yer alıyor, tabi bu sayıyı artırmak mümkün. Dukan diyetinin bu evresindeki amacımız, istemediğimiz kilolardan kurtulmak, ideal kilo aralığına yaklaşmaktır.

Dukan diyeti seyir evresi için seçeceğiniz yöntemler, vermek istediğiniz kilo ile doğru orantılı gitmektedir. Bu evrede, 6 günlük periyotta 1 kilo veriyorsunuz. Yani, 5 kilo zayıflamanız gerekiyorsa 1 ay boyunca bu diyeti uygulamalısınız.

Seyir evresi kendi arasında çeşitli alanlara ayrılıyor. 1/1 seyir evresi, 2/2 seyir aşaması, 3/3 seyir evresi, 4/4 seyir aşaması ve son olarak da 5+5 seyir evresidir. Bu standartların dışında bir de, 2/0 seyir evresi yöntemi ve 2/5 seyir aşaması yöntemi yer almaktadır. Şimdi bu seyir evreleri nedir? Beraber bir göz atalım.

1/1 seyir evresi nedir? Dukan diyeti 1. Atak aşamasında sırf protein tüketimi yapıyorduk. 1/1 seyir evresinde de, 1 gün sırf protein, diğer gün protein ve sebze karışımı bir diyet uyguluyoruz. Bu döngü aynı şekilde sürekli devam ediyor, ta ki ideal kilo aralığınıza gelene kadar. Tabi, bu yöntem genelde çok fazla kilosu olmayan kişilerin tercihidir.

2/2 seyir evresi nedir? Bu seyir aşamasında da, 2 gün protein, 2 gün sebze ve protein tüketiyorsunuz. Bu yöntem de, az kilo vermek isteyen kişilerin tercih edeceği evredir.

3/3 seyir evresi nedir? Bu evrede 3 gün protein, 3 gün protein – sebze tüketimi vardır. Bu yöntem, biraz daha kilolu kişilerce tercih edilir.

4/4 seyir evresi nedir? Seyir evresinin bu yöntemini çok kilolu kişiler uygulamalıdır. 4 gün protein, 4 gün protein sebze tüketimi esastır.

5/5 seyir evresi nedir? Bu evre obezite sorunu olanlar için geçerlidir. 5 gün protein, 5 gün karışık olarak uygulanır.

2/0 seyir evresi nedir? Çok fazla şişman değilim, aşırı kilo vermek istemiyorum, sadece bölgesel anlamda zayıflamak istiyorum diyorsanız, 2/0 yöntemi size göre demektir. Pazartesi-Perşembe günler sadece protein tüketiyorsunuz, diğer günler size diyet miyet yok.

2/5 seyir evresi nedir? Bu yöntemde de aşırı kilosu olmayanların uygulaması tavsiye edilir. Pazartesi, Perşembe günler sadece protein tüketirken, diğer 5 günde ise sebze ve protein tüketimi gerçekleştirilir.

Seyir evresinde her türlü sebzeye ne yazık ki izin verilmiyor. Dukan diyet içerisinde tüketilmemesi gerekenler; patates ve pirinci çok seviyoruz ama bir süre uzak durmalısınız. Aynı şekilde, mercimek, mısır ve bezelye de ülkemizde çok tüketiliyor, dukan diyeti yasak sebzeler listesinde yer alıyorlar. Nohut yemeği, bakla, börülce yemeği ve avakadodan da uzak durmalısınız.

 

Dukan Diyeti Seyir Evresi için 1 Haftalık Diyet Listesi

 

dukan-diyet-listesi-2

Dukan Diyeti Seyir Evresi Listesi 1. Gün (Sebze ve Protein)

 

Sabah: Şekersiz çay, domatesli yağsız yumurta.

Öğle: Sebzeler geldiğine göre tavuk salatası şart.

Ara Öğün: Diyet krem peynir, taze kereviz sapı.

Akşam: Abartmamak koşulu ile baharatlanmış tavuk göğsü, 1 tane de galeta yiyebilirsiniz.

 

Dukan Diyeti Seyir Aşaması 2. Gün (Saf Protein)

 

Sabah: Yeşil çay, 2 ince dilim salamlı yağsız yumurta.

Öğle: Fırında taze balık.

Ara Öğün: Diyet yoğurt.

Akşam: Izgarada hindi eti.

 

Dukan Diyeti Listesi 3.Gün (Protein ve Sebze)

 

Sabah: Herhangi bir bitki çayı, az salamlı yağsız kızarmış mantar.

Öğle: Mevsimi ise bir domates ve kepek unlu galeta.

Ara Öğün: Yağsız yoğurt veya küçük bir balık.

Akşam: Fırında mantar ile karıştırılmış hindi veya tavuk eti.

 

Dukan Diyeti Seyir Evresi Listesi 4. Gün (Saf Protein)

 

Sabah: Bir fincan şekersiz çay, üstüne bir de diyet yoğurt.

Öğle: Yağsız omletin tadı çıkmaz diyeceksiniz ama içine diyet peynir atabilirsiniz.

Ara Öğün: Yine yağ içermeyen yoğurt.

Akşam: Haşlama somon, sevmezseniz fırında yapın.

 

Dukan Diyeti Seyir Evresi Listesi 5. Gün (Protein ve Sebze)

 

Sabah: Şekersiz kahve, yağsız ıspanaklı yumurta.

Öğle: Sade kuşkonmaz çorbası.

Ara Öğün: Diyet krem peynir, 1-2 tane orta boy havuç.

Akşam: Mantarla bezenmiş yağsız tavuk.

 

Dukan Diyeti Listesi 6. Gün (Saf Protein)

 

Sabah: Sade kahve, yağsız peynir, yağsız tavuk sote.

Öğle: Füme et, yağsız peynir, galeta.

Ara Öğün: Yağ içermeyen yoğurt.

Akşam: Baharatla bezenmiş somon.

 

Dukan Diyeti Seyir Aşaması Listesi 7. Gün (Protein ve Sebze)

 

Sabah: Şekersiz kahve, 2-3 dilim salam.

Öğle: Haşlanmış karides, yoksa da farklı bir balık deneyin.

Ara Öğün: 1 çorba kaşığı yulaf kepekli yağsız yoğurt.

Akşam: Mevsim salatası, fırında baharatlı tavuk.

 

Dukan Diyeti 3. Evresi Sağlamlaştırma Aşaması

 

Dukan diyeti içerisinde her şey düşünülmüş, sağlamlaştırma aşaması, verdiğiniz kiloları geri almamak için özel hazırlanmış. Çünkü, birçok kişi diyetten hemen sonra eski yeme alışkanlıklarına dönüyor, sonra da o kadar verilen emek boşa gidiyor.

Dukan diyeti sağlamlaştırma evresi içinde güzel şeyler var. Meyve, tahıllı ekmek ve az da olsa makarna yemenize karışılmıyor. Bu biraz da, her şeye saldırmamak için düzenlenmiş bir sistemdir. Dukan diyetinin sağlamlaştırma aşamasında ne kadar zayıfladıysanız o kadar uygulayacaksınız. Yani, 5 kilo verdiyseniz, 50 gün boyunca bu sağlamlaştırma aşamasına uymak zorundasınız.

Sağlamlaştırma aşamasında, haftanın belirlediğiniz bir günü sadece protein tüketiyorsunuz. Tabi, güzel tarafları da yok değil, o kadar sıkı bir diyet yaptınız, kalorileri yaktınız, kiloları verdiniz, biraz ödülü hak ettiniz. Haftada 2 öğünlük ödülünüz var. Pizza, patates kızartması ve hamburger gibi en popüler fast food ürünlerini 2 kere tüketebilirsiniz. Tabi, hepsini aynı anda değil, içinden birini seçeceksiniz. Ayrıca, 1 öğünde ödülü uyguladığınız en az 1 gün ara verip sonraki günün 1 öğününde tekrar uygulayabilirsiniz. Yani, pazartesi öğlen ödülü kullandınız, çarşambaya kadar 2. Ödülü bekleyeceksiniz.

 

Dukan Diyeti 4. Evresi Dengeleme Aşaması

 

Evet, dukan diyeti sizi ilk olarak ne ile karşılaşabileceğinize hazırladı, sonra kiloları verdirdi, sonra da korumanızı sağladı, son olarak da bunun ömür boyun devam etmesini sağlamak için dengeleme aşamasını başlattı.

Korkmayın, aslında bu aşama o kadar da korkunç değil. Haftada 1 gün sadece protein tüketeceksiniz, yani 1. Aşamayı uygulayacaksınız. Diğer kural ise 15-30 dakika arası yürüyüş, zaten olması gereken bir şey. Son olarak da 2-3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmenize izin verilmiş.

 Evet, uzun bir yazının ardından konumuza son veriyoruz. Dukan diyeti, seyir evreleri, diyet listeleri hakkında faydalı bilgiler vermeye çalıştık, hepinize iyi ve zayıf günler dileriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Mandalina Diyeti
Kilo Vermenize Yarayan Mandalina Diyeti

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilt-bakimi-ve-cilt-temizligi
Cilt Bakımı ve Cilt Temizliği

Kapat