Dut Yiyin Sağlıklı Kalın

Dut Yiyin Sağlıklı Kalın
12 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.434 kez okundu.

Lezzetli ve besleyici özelliği ile dut dünya genelinde yaygın bir şekilde tüketilen meyvelerden biridir.5 metreye kadar boylanabilen ağaçların meyvesi olan dut genellikle ılıman iklimlerde yetişir. Afrika, Amerika ve Asya kıtalarında olmak üzere  pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Dut taze olarak tüketildiği gibi genellikle kuru versiyonu ile tüketilebilmektedir. Sadece meyve olarak değil tatlı ve yemeklere lezzet katmak için de kullanılan bir meyve türüdür.

Peki Neye İyi Gelir ?

Dut yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde yer alan vitamin ve minerallerin haricinde antioksidan özelliğinden de yararlanılmaktadır.Kan pıhtılaşması, soğuk algınlığı, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde yaygın bir şekilde duttan yararlanılmaktadır.Genel sağlığı koruduğu gibi içeriğinde yer alan vücut için gerekli olan bileşenler sayesinde vücut sağlığını olumlu yönde etkiler.Kan dolaşımını arttırarak kan basıncının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Bu sayede kan pıhtılaşması engellenmiş olur. Ayrıca kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Kansızlığa karşı da iyi gelen dut, kan pıhtılaşmasına neden olan neredeyse tüm faktörlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ayrıca  dutun en çok yararlanılan özelliklerinden biri karaciğer ve böbrek üzerinde yarattığı olumlu etkilerdir. Böbrek ve karaciğerler de oluşan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.Bununla paralel olarak  bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır. Tüm bunların haricinde kronik hepatit ve gastrite karşı da iyi gelir.

Dutun şeker hastaları için uzmanlar tarafından önerilen bir meyve türüdür. Kan şekerini kontrol altında tutarak diyabet hastalarına iyi gelir.Kilo alamayanlara, iştahı olmayanlara da iyi bir haberimiz var çünkü dut iştah açıcı bir meyvedir. Ayrıca iştahı açan dut sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cilt-bakimi-nasil-yapilir
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Misutgaru İle Zayıflamak
Misutgaru İle Zayıflamak

Kapat