Egzama Nedir ve Tedavisi Nelerdir

Egzama Nedir ve Tedavisi Nelerdir
24 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 5.006 kez okundu.

egzama-nedir-egzama-tedavisi-nelerdir

Egzama Nedir

  • Egzama, kişide kaşıntıya yol açan hoş bir görünümü olmayan bir tür deri rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık çok tehlikeli olmasa da kolay yöntemler ile tedavi edilebileceğinden önlem almak faydalı olacaktır. Günümüzde insanların yüzde 10 mutlaka bir dönem egzama rahatsızlığını yaşamıştır. Çok fazla kaşıntı yaptığı için ilerleyen safhalarda deride daha derin sorunlara neden olabilir. Kaşıntı bir süre sonra size tatlı gelmeye başlar ve sürekli bu işleme devam ederseniz, fazla kaşıma nedeni ile deride yaralar iyice derinleşmeye başlar.

Egzamanın Nedenleri

  • Egzamanın birçok çeşidi vardır, en çok bilinen çeşidi “apotamik dermatit” adını taşımaktadır. Egzamanın nedenleri arasında alerji vardır, bu alerji sizde sonradan da başlamış olabilir, ailenizden size bir miras da olabilir. Özellikle bahar aylarında çiçeklerdeki tozlardan dolayı yaşanan alerjilerden sonra görülmektedir. Çiçekten ziyade nefes darlığı çeken kişilerde de egzaman görülebilmektedir. Egzamanın görülme yaşı oldukça düşüktür, çocukların bünyeleri biraz daha zayıf olduğu için onlar da daha kolay görülür. Süt ve benzeri ürünler tüketen kişilerde egzaman görülebilir, bu yüzden çocukları doğal anne sütü ile beslemek en sağlıklı yöntemdir.

Egzamanın Belirtileri

  • Cildinizin mikrop kapan yerlerinde kızarma ve akabinde kaşıma meydana gelir. Bölgeyi ne kadar çok kaşırsanız o kadar aşınır ve mikroplar cildinizde daha çabuk yayılmaya başlar. Egzama belirtileri ilk olarak kafanızda başlar, kollarınızda, bacaklarınızda ve derken vücudunuzun birçok bölgesinde bu belirtileri görebilirsiniz. Dar kıyafetler nedeni ile ciltte yaşanan sürtünmeden dolayı da egzamaya rastlanabilir.

Egzama Tedavisi

  • Egzamanın tehlikesiz olmasına rağmen ilerlemesini önlemek gerekir, bunun için cildiniz ne kadar çok kaşınsa da kendinizi tutmalısınız. Egzama çocuklarda çok görüldüğünden kaşımalarını bir şekilde engellemelisiniz ya da cildin tahriş oranını azaltmalısınız. Eğer çocuğunuz sürekli kaşıma ihtiyacı duyuyorsa ellerine yumuşak bir eldiven takarak tahriş etmeden kaşımalarını sağlayabilirsiniz.
  • İltihap nedeni ile vücutta çıkan uçuklar egzama hastaları için tehlikelidir, vücudun bu mikroba karşı güçsüz olması nedeni ile kişi olumsuz etkilenebilir ve hastalık ilerler. Egzama olan çocuklara çiçek aşısı yapılmamalıdır, rahatsız olmayan kişilerde zararı olmayan bu aşı egzama hastaları için kötü sonuçlar doğurabilir.
  • Egzama tedavisi için önemli bir hususta bu hastalığa sahip kişilerin çalışacak işlerini bile iyi analiz etmeleri gerektiğidir. Eğer kimyasal maddelere temas edilecek bir işte çalışıyorsanız ve egzama hastasıysanız bu ağır hasta olmanıza neden olabilir. Çalışmak zorundayım, yapacak bir şey yok diyorsanız da gerekli eldiven ve maske gibi kişisel koruyucu donanımlarınızı mutlaka kullanmalısınız.
  • Eğer çocuğunuzda egzaman rahatsızlığı varsa ve halen nedenini tespit edemediyseniz yünlü kıyafetler giydirmeyin. Çocuğunuzun cildi kuru ise sürekli banyo yaptırarak vücudun nemini kaybetmesine neden olursunuz ve bu da egzamaya davet çıkarabilir. İç ve dış kıyafetlerin, çevrenin temizliği dikkatle yapılması gerekir, yoksa mikroplar her yere yayılır ve egzama riski de aynı oranda artar.
  • Egzama tedavisi için genelde çinko, kortizon içerikli merhem verilmektedir. Tabi bu merhemlerin doktor onayından sonra alınması şart, ayrıca bu ürünlerin deriyi fazla aşındırması nedeni ile çok kullanılması da sakıncalıdır. Egzamanın en tehlikeli yönü kaşınmak olduğu için tırnaklarınızı kesin ve elinizi sürekli yıkayın, kaşıdığınız yerlere mikrop kaptırarak hastalığı ilerletmeyin. Kaşıntıyı azaltma amaçlı antihistaminik merhemlerden kullanılabilir. Üre içerikli merhem ise vücudun eksik su ihtiyacını karşılar ve kurumayı önler. Astım tedavisi için kullanılan ilaçlar sayesinde de alerjiyi önleyerek egzamanın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
El-Egzamasi-ve-Nedenleri
El Egzaması ve Nedenleri

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sivilceler için maske
Suna Dumankaya Güzellik Sırları

Kapat