Eksik Dişlerin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Eksik Dişlerin Sağlığa Zararları Nelerdir?
25 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.002 kez okundu.

Eksik Dişlerin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Pek çok insan eksik diş problemiyle karşılaşmaktadır. Özellikle gülümseme esnasında çok fark edilmeyen eksik dişler bu problemi yaşayanlar tarafından pek ciddiye alınmaz ancak durumun iç yüzü hiç de göz ardı edilecek gibi değildir. Çoğu zaman dikkate almadığımız eksik bir diş kötü hastalıkların habercisi olabilir. Sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği gibi yaşantımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Cildin erken yaşlanmasından bunamaya kadar birçok rahatsızlığa sebep olabilen Eksik dişlerin sağlığa zararları nelerdir inceleyelim.

Eksik dişinizin olması, yanaklarınızın hatta dudağınızın çökmesine ve çene yapınızın bozulmasına sebep olabilir. Eksik dişin olduğu bölgede çiğneme gerçekleşmediğinden diş etinizin erimesi söz konusudur ve diğer dişlerinizin eksik olan bölgeye doğru kayması kaçınılmazdır. Yemek yeme sırasında aksaklıklar meydana gelir ve ağız içinde ağrılara sebep olur. Eksik diş bakteri oluşumunu tetikler ve çevresindeki dişlerin çürümesine sebebiyet verir. Üstelik yemek yeme sırasında eksik olan bölge hiç kullanılmaz veya daha az kullanılır, bu durum ileriki safhalarda protez yapılmasını da engeller. Zayıf kalan çene kemiğine monte edilen protez zamanla düşer.

Dilimiz, yanağımız ve dudağımız diş olmayan bölgeye doğru yayılma sergiler ve deforme olur. Yanak, eksik dişin olduğu yere doğru çöker ve cildin kırışmasına, erken yaşlanmasına neden olur. Çenede eksik dişin karşısına denk gelen diş uzama gösterir ve böyle bir durumda ağız yapısı olumsuz etkilenir. Eksik bir diş deyip geçmeyin! Amerika’da 12 yıl süren bir araştırma, diş kaybının ileri yaşlarda unutkanlığa ve bunamaya sebebiyet verebileceğini ortaya koydu

Eksik bir diş, öz güven problemi yaratabileceği gibi kişinin gülüşünü etkiler ve sosyal çevrede problemler de yaratabilir. Diş eksikliği tedavisinde köprü protez ve damak protezleri kullanılsa da günümüzde daha sık kullanılan implant uygulaması sayesinde oldukça rahat bir şekilde tedavi edilmektedir. Diş eksikliği ihmal edilecek bir durum değildir. Uzun bir zaman boyunca eksik diş ile yaşayan bir kişinin diş kullanmaya alışması çok uzun bir zaman alabilir. Diş eksikliği tedavisinde ağız yapımızın hangi tedaviye uygun olup olmadığına karar verecek olan kişi diş hekiminizdir. Güzel gülüşler ve sağlıklı bir yaşam için dişlerimize maksimum özeni göstermeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Avokado Saçı Uzatımı
Avokado Saçı Uzatır Mı?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
gizli-guzellik-iksiri-tarifleri
Gizli Güzellik İksiri Tarifleri

Kapat