Evde Ayak Bakımı

Evde Ayak Bakımı
2 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.595 kez okundu.

Evde Ayak Bakımı
El ve ayak bakımına gereken önem ne yazık ki ülkemizde verilmiyor. Bir çok hastalığın tetikleyicisi olan el ve ayaklarımız gün boyunca saatlerce çalışmanıza rağmen yeteri kadar temiz ve bakımlı değil. Özellikle ayak bakımı çok önemlidir, akşama kadar çalışıyorsunuz ve ayaklarınız haliyle yoruluyor eve geldiğinizde hiç bir şey yapmazsanız bile en azından ayaklarınızı ılık su ile dinlendirebilir ve büyük ölçüde yorgunluğunuzu alırsınız.

Vücudunuzda ki her organınız gibi ayaklarınız da önemlidir ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. Özellikle ayaklarınız gün içerisinde en çok yorulan ve sizin bütün gün taşıyan ve bakımı da en az cildiniz kadar önemlidir.Peki ama evde ayak bakımı nasıl olur, nelere dikkat etmeniz gerekir hep birlikte göz atalım.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Önce Hijyen; ayaklarınız gün boyunca ayakkabılarınızın içinde havasız ve tere maruz kalması nedeni ile her gün hijyenik bir şekilde yıkanması gerekmektedir.Bunun içinde her gün ılık su yardımı ile sabunlu suda ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Daha sonrasında ayaklarınıza krem yardımı ile masaj yapabilirsiniz.

Ayakkabı seçimi; Ayakkabılar gün içerisinde ayaklarınız ile içli dışlı bir ilişki içerisinde olduğundan ayak bakımının daha sağlıklı olabilmesi için ayakkabı seçiminizde oldukça önemlidir. Aldığınız ayakkabının ayağınıza rahat olması ve sıkmamasına dikkat edin buçuklu numaralı tercih edebilirsiniz, bu şekilde daha rahat edeceksiniz.

Ölü Hücrelerden Kurtulun; Ölü hücrelerin yenilenebilmesi için temizlenmesi şarttır. Ayak altlarında oluşan soyulma ve kaşınma oluşumunu engellemek için topuklarınızı ponza taşıyla temizleyebilirsiniz. Bunu duş alırken rahatlıkla yapabilirsiniz.

Mantardan korunma; Ayaklarınızda mantar oluşumunu engellemek için ayaklarınızı her gün yıkamalısınız çünkü gün içerisinde çoraplarınızın içinde terleyen ayaklarınız nemlenir ve bu nem hemen atılmadığında mantar oluşumunu tetikler.Mantar oluşumunu engellemek için kremde sürebilirsiniz.

Ayak masajı; Masaj yapmakta ayaklarınıza oldukça iyi gelecektir, akşamları eve geldiğinizde ayaklarınızı güzelce yıkadıktan sonra krem yardımı ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.Bu sayede ayaklarınız rahatlayacaktır.

Yedek ayakkabı; Günlük tercih ettiğiniz ayakkabıları değiştirin her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Ayakkabıların dinlendirilmesi ve hava alması ayak sağlığınız içinde oldukça önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Cilt Lekelerine Çözüm
Güneş Yanıklarına Neden Yoğurt Süreriz?

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
en-iyi-fondoten-markalari
En İyi Fondöten Markaları

Kapat